Wieża Eiffla
Wieża Eiffla (fr. Tour Eiffel) jest bez wątpienia najbardziej rozpoznawalną budowlą Paryża. Wzniesiona na paryską Wystawę Światową w 1889 roku miała zostać rozebrana po 20 latach. Z czasem na budowli zamontowano jednak nadajniki, między innymi pozwalające utrzymać łączność z odległymi oddziałami wojskowymi, przez co wieża stała się budowlą o charakterze strategicznym i militarnym.
Autorem pierwotnego projektu wieży był Maurice Koechlin, pracownik biura projektowego Gustawa Eiffla. W dniu 18 września 1884 zgłoszono patent, zarejestrowany pod nazwiskami Eiffla i jego pracowników Koechlina i Nougiera, który uzyskał ochronę pod numerem 164364. 12 grudnia prawa do projektu wykupił Gustaw Eiffel, który jst teraz w zasadzie jednoosobowo kojarzony z wieżą, której budową kierował faktycznie od 1887 roku Maurice Koechlin.
Wieża oparta jest na czterech podstawach o boku 25 każda i zajmuje obszar o boku 125 m. Ażurowa konstrukcja wykonana jest z kutych żelazie 18038 części zespojonych 2,5 mln nitów. Na przestrzeni lat całkowita wysokość Wieży Eiffla zmieniała się. Początkowo wynosiła 312,27 metra (do zamocowanej na szczycie flagi), a obecnie jest to 324 metry (wraz z anteną). Pod wpływem temperatury wysokość zmienia się o 18 cm. Masa budowli szacowana jest na 10000 ton.
Przez 40 lat od wybudowania – do 1929 roku – Wieża Eiffla była najwyższą budowlą świata. Obecnie nadal jest najwyższą budowlą Paryża i piątą pod względem wysokości we Francji.
Regularnie co siedem lat Wieża Eiffla jest malowana, co wymaga 50-60 ton farby.
Przy sprzyjającej pogodzie widoczność ze szczytu Wieży Eiffla przekracza 40 mil. Wieża ma trzy pomosty widokowe na wysokości 57 m, 115 m i 274 m. Sama budowla wznosi się na 324 metry, wliczając znajdującą się na szczycie antenę (zobacz widok z Wieży Eiffla).
W ramach renowacji Wieży Eiffla przeprowadzonej w latach 1980-1985 zamontowano nowe oświetlenie budowli, w którego skład weszły 352 reflektory o mocy do 1000 W oświetlające konstrukcję (zobacz Wieżę Eiffla nocą).
Świetna konstrukcja przetrwała tyle lat. Jak coś jest ze stali, to musi być dobre 🙂
kupa złomu
buahahaha!
Z daleka nie widać na jaki naprawdę kolor pomalowana jest wieża Eiffla. Wjazd windą jest super.
Wieża niby taka stara, ale nadal robi wspaniałe wrażenie. Niesamowity kolos osadzony w ziemi.