Reichstag
Neorenesansowy Reichstagsgebaude – siedziba niemieckiego Bundestagu – wzniesiono według projektu Paula Wallota w latach 1884-1894. Do 1918 roku budynek był miejscem obrad parlamentu II Rzeszy Niemieckiej. W latach 1919-1933 w budynku odbywały się posiedzenia parlamentu Republiki Weimarskiej.
W 1916 roku na fasadzie budynku umieszczono (przewidziany już na etapie budowy) napis: Dem Deutschen Volke (Narodowi niemieckiemu).
27 lutego 1933 roku budynek Reichstagu został zniszczony w pożarze, który najprawdopodobniej był wynikiem podpalenia przez hitlerowców. Zdarzenie – o którego spowodowanie oskarżono wówczas komunistów – było dla Adolfa Hitlera pretekstem do ogłoszenia zarządzeń o ochronie narodu i państwa i wprowadzenia władzy dyktatorskiej.
W czasie II wojny światowej okna Reichstagu zostały zamurowane, a w budynku wytwarzano elementy radiowe. Później budynek stał się siedzibą lazaretu i oddziału położniczego szpitala (w budynku urodziło się kilkaset dzieci).
Przez wojska radzieckie walczące o Berlin budynek Reichstagu był traktowany jako symbol niemieckiego narodowego socjalizmu. Stąd też stał się celem licznych ataków.
Po wojnie dopiero w 1955 roku Bundestag zdecydował o odbudowie Reichstagu. Wcześniej jednak 22 listopada 1954 wysadzono w powietrze kopułę – rzekomo, aby odciążyć zniszczoną konstrukcję budynku.
W 1961 konkurs na odbudowę wygrał architekt Paul Baumgarten. Prace zakończono w 1973 roku, jednak nie odbudowano kopuły Reichstagu.
W latach 1961?1989 w bezpośrednim sąsiedztwie budynku Reichstagu, znajdującego się w Berlinie Zachodnim, przebiegał mur berliński.
6 października 1990 po zjednoczeniu Niemiec ogólnoniemiecki Bundestag zdecydował o przeniesieniu siedziby parlamentu i rządu z Bonn do Berlina. 20 czerwca 1991 podjęto decyzja Bundestagu w Bonn przypieczętowała przeniesienie parlamentu do Berlina.
Rozpisany w 1993 roku międzynarodowy konkurs na przebudowę Reichstagu. Po licznych perypetiach i modyfikacjach wybrano projekt autorstwa Normana Fostera. 19 kwietnia 1999 Foster w ramach symbolicznej uroczystości przekazał klucze do Reichstagu prezydentowi niemieckiego Bundestagu Wolfgangowi Thierse. Bundestag rozpoczął pracę w Reichstagu 7 września 1999.
W ramach przebudowy wzniesiono kopułę Reichstagu, która jest otwarta dla turystów i jest obecnie jedną z głównych atrakcji Berlina.
Piękne zdjęcia. Reichstag – super budynek z historią. Jade z dziewczyną na dach podziwiać widoki.