Warning: Declaration of All_in_One_SEO_Pack::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL) should be compatible with All_in_One_SEO_Pack_Module::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL, $post = NULL) in /wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/aioseop_class.php on line 12
 Kaliningrad
Podróże » Obwód kaliningradzki, Rosja

Kaliningrad

6 maja 2002
160 komentarzy Wyślij stronę Wyślij stronę

Kaliningrad, do 1946 Königsberg, polska nazwa Królewiec, miasto w zachodniej Rosji, nad rzeką Pregołą, główne miasto kaliningradzkiego obwodu autonomicznego. Założone w 1255 przez Krzyżaków, odgrywało ważną rolę jako port pruski i członek Hanzy. Od 1457 siedziba wielkiego mistrza krzyżackiego.

Obwód Kaliningradzki jest najbardziej wysuniętym na Zachód, a jednocześnie najbardziej zaludnionym i zurbanizowanym regionem Federacji Rosyjskiej. Gęstość zaludnienia w regionie wynosi 63 osoby na kilometr kwadratowy (siedmiokrotnie więcej niż w pozostałych częściach Rosji).
Włączony w 1945 roku do Rosji Kaliningrad posiadał bardzo dobrze rozwinięty przemysł stoczniowy, maszynowy i spożyczwy (przetwórstwo ryb). Potężne kanały i baseny portowe są obecnie wykorzystywane tylko w części.

Tak zwana infrastruktura miejska swoje lata świetności ma już dawno za sobą. Po szerokich ulicach z krawężnikami o wysokości minimum pół metra jeżdżą mocno zdezelowane tramwaje, trolejbusy i autobusy. Wszelkie znaki na jezdniach, pasy wyblakły już kilka lat temu, a schody do przejść podziemnych bardziej przypominają pochylnie.

Trzynastowieczny zamek w Królewcu, który został wielokrotnie uszkodzony w czasie II wojny światowej nie został odbudowany. W 1968 roku został rozebrany jako „symbol faszyzmu i dominacji pruskiej”. Na jego miejscu miał powstać majestatyczny „Dom Sowietów”, którego budowa została wstrzymana po rozpadnie ZSRR. Niedokończonym gmachem interesowało się w latach dziewięćdziesiątych panamskie konsorcjum chcące wykorzystać budynek jako centrum biznesu, jednakże w tej chwili surowy budynek niszczeje w samym centrum Kaliningradu.

Rozległy Plac Pobiedy został zaprojektowany w taki sposób, aby mógł być miejscem defilad wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Znajdujący się przy trybunie postument Włodzimierza Iljicza Lenina, do dzisiaj stoi dumny i zadbany, ozdobiony flagami Federacji Rosyjskiej.

Kilkadziesiąt metrów za pomnikiem Wodza Rewolucji stoi drewniana – tymczasowa – cerkiew, obok której trwa budowa potężnej prawosławnej świątyni.

W całym Kaliningradzie co rusz spotykamy pomniki i monumenty. Ku chwale Marynarzy – Bohaterów II WOjny Światowej pomnik zdobi prawdziwy kuter torpedowy.
W pobliżu Placu Pobiedy wznosi się Pomnik Matki Rosji.

Prawie wszystkie zabytki Kaliningradu zostały zniszczone podczas działań wojennych w latach 1944-1945 lub póżniej przez Sowietów. Jednym z nielicznych zachowanych obiektów jest Sobór Katedralny (XIV w.) z resztkami nagrobków i mauzoleum Immanuela Kanta.
Obecnie trwa – finansowana przez Niemców – odbudowa soboru. Budynek katedralny zostanie przekształcony w salę koncertową. A jedynymi pozostałościami miejsca kultu religijnego będą są malutkie kaplice – prawosławna i protestancka. „Wiara katolika już tutaj nie wróci” – mówią Rosjanie.

Choć w Kaliningradzie można spotkać drogie sklepy zachodnich firm, a ulicami jeżdżą prawie wyłącznie zachodnie i japońskie samochody bieda jest widoczna.

Kaliningrad jest przyjazny turystom. Tanie taksówki i restauracje ze świetnym jedzeniem, w których jeszcze przed udostępnieniem menu kelner podaje pięćdziesiątkę czystej.

Kaliningrad – miasto w Rosji – wart jest polecenia.
słabetakie sobiedobrebardzo dobreznakomite (3 ocen, średnia: 3,00 na 5)
Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz

160 komentarzy “Kaliningrad”

 1. Konrad pisze:

  Mary, szukam Ciebie od 10 lat. Jeżeli to odczytasz napisz. Pupsik USA 2003

 2. Helmut pisze:

  Cześć, szukam „znajomych” w obwodzie kaliningradzkim. 😉 Pisz: 510-388-952

 3. gucio pisze:

  Witam.
  Mam w planach zwiedzic Kaliningrad, Ryge, Wilno.Chce jechac z zona samochodem.Moze jakies porady,uwagi,ostrzezenia.

 4. Paweł pisze:

  Czesc szukam przyjaciol ,dziewczyny z Kaliningradu,potrzebuje też zaproszenie do wizy.Czy w Kaliningradzie ktos mi zalatwi prace?gg 21766950

 5. jacek pisze:

  chcę jechać do Kaliningradu własnym samochodem
  czy potrzebne są dodatkowe ubezpieczenia i czy są jakieś utrudnienia z tym związane

 6. Emilka pisze:

  właśnie wróciłam z Kaliningradu i kilka zdjęć, okazuje się, jest przeterminowane. przede wszystkim dom sowietów, który wygląda jakby pierwsza połowa nadawała się do rozbiórki. Im wyższe piętra tym ładniej się reprezentuje. Przy Leninie nie powiewają flagi, choć może to kwestia pory roku. Ogólnie jeśli wysilić wzrok to miasto a zwłaszcza nabrzeże jest piękne (a przynajmniej było) Teraz niestety chodniki zieją dziurami (kwadrat 1m/1m) które nie są niczym przykryte ani oznaczone; słowem patrzcie pod nogi. Ludzie mili i uprzejmi. Szkoda że miasta nie da się w 100% zwiedzić. Długie kilometry od jednego zabytku do drugiego zmuszają do podróży autobusem, czego jednak nie zrobiłam bo rozczytać się w ich rozkładach jazdy to dla mnie sztuka. Warto pojechać nad morze. Po jodzie humor dopisuje. Czuć też głód a ten zaspokoić można w licznych restauracjach. Co mnie jednak uderzyło to krajobrazy poza miastem. Płonące ugory raczej nie zachęcają do postojów. A. No i może jeszcze mi ktoś wyjaśni dlaczego na wsi większość okien i drzwi jest pomalowana na niebiesko????

 7. aneta pisze:

  Pomocy….. wybieram sie do Kalingradu nie wiem jak co gdzie …. zalatwic prosze o pomoc moje gg 8772552

 8. Jacek pisze:

  Czy ktoś z Forumowiczów może podać adresy sklepów z płytami cd w Kaliningradzie. I czy są jakieś limity płyt jakie można przewieźć przez granicę? Płatności kartami bankowymi są honorowane?

 9. tom pisze:

  Jeszcze jako ciekawostkę dodam, że od kilku miesięcy kantory wymiany coraz chętniej przyjmują złotówki. Kurs od jakiegoś czasu, niezbyt korzystny, ale jak kogoś przyciśnie potrzeba… Najlepiej zabrać ze sobą USD. Rada. Nie wymieniaj w kantorze na dworcu głównym. Najbardziej niekorzystny kurs w mieście i obsługa coś nie bardzo. Najkorzystniej wymienisz w kantorach położonych na ulicy biegnącej od Placu Pobiedy do rynku. Bezpośredni dojazd od dworca autobusem nr 7. Pozdrawiam

 10. tom pisze:

  Anka77. Wprowadziłem poprawki i dopisałem małe co nieco. Kaliningrad. Miasto obecnie (i w przeszłości) przyjazne turystom oraz sąsiadom. Chwała Bogu brak tutaj partii politycznej, typu PiS, która by wzniecała nienawiść do wszystkiego, co inne niż oni. W moim przypadku, gdy Rosjanie słyszą mój akcent, są z reguły przyjaźnie nastawieni. Nie spotkałem się, jak na razie, z jakimikolwiek aktami wrogości lub niechęci. Ci ludzie wiedzą, że moja obecność, do dla nich zarobek. Jeżeli nie bezpośredni, to przynajmniej pośredni. Nie powiem, spotkałem niesympatyczne ekspedientki czy chamskich kierowców, ale wiadomo, tak jest wszędzie. Nie ma co generalizować. Ceny, niestety porównywalne już z polskimi (wrzesień 2008). Jeżeli będziesz dłużej przebywać w mieście polecam zakup żywności na rynku (централный рынок), tuż za Placem Pobiedy. Świeżo i tanio. Pod samą bramę rynku dojedziesz bezpośrednio od dworca głównego (Южный Вогзал) autobusem nr 7. Koszt biletów komunikacji zbiorowej: autobus 10, zaś tramwaj 8 rubli. Hipermarket Wiktoria (Викторя) tuż przy dworcu kolejowym, tak jak tego typu przybytki u nas, miał być z założenia tani. Ale już nie jest. Owszem, jest większy wybór (nawet żywe raki), ale ceny to nawet w niektórych przypadkach drożej niż u nas. Sprzęt komputerowy drożej niż u nas. Kosmetyki oraz ubrania – nie wiem, bo nie kupuję tego w Kaliningradzie. Alkohol i tytoń tani. Można zarobić parę groszy na szmuglu. Ale stanowczo nie polecam. Po wejściu polski do strefy Schengen, kontrole celne zdecydowanie zaostrzono. Wpadka grozi naprawdę poważnymi konsekwencjami.

 11. tom pisze:

  Anka77. Co do nastrojów antypolskich w Kaliningradzie, to bez przesady. Tam nie ma partii politycznych typu PiS, które podgrzewałyby nastroje przeciw swoim sąsiadom. Zaś ceny w sklepach, są niestety prównywalne z polskimi. Jeżeli będziesz tak jakiś czas, polecam zakup żywności na rynku (главный рынок), tuż za Placem Pobiedy (Zwycięstwa). Świeża i tania. Hipermarket Wiktoria, tuż przy dworcu kolejowym, z założenia tak jak u nas powinien być tani, niestety już nie jest tani. Komunikacja jest tania. Autobus 10 , zaś tramwaj 8 rubli. Nie ma stref czasowych. Pogoda? Sprawdź w necie pogodę w Elblągu i Braniewie, i będzie to samo. Jak wrócisz, napisz jak było. Pozdrawiam ciepło.

 12. Anka 77 pisze:

  Wybieram się na wymianę studencka do Kaliningradu. Byłabym bardzo wdzięczna, gdyby ktoś mi napisał bo co powinnam się nastawić – czy nie spotkam się z nastrojami antypolskimi w związku z zaistaniałą sytuacja polityczną? Czy tam jest klimat porównywalny z polskim( wybieram się w październiku)? Alkohol jest tani – to wiem, ale czy art spożywcze, kosmetyki, ubrania, itp są droższe niż w Polsce? Byłabym bardzo wdzięczna za odp! Pozdrawiam!

 13. Ala 22 pisze:

  Wybieram się na 2 miesiące do Kaliningradu. Zastanawiam się, czy w związku z zaistniałą sytuacją polityczną i narastającymi w Rosji nastrojami antypolskimi, będę tam bezpieczna… Chciałabym zasięgnąć porady kogoś, kto już był w Obwodzie K. Zastanawiam się też jakie tam są zimy( wybieram się w grudniu), bo należę do osobników ciepłolubnych:p Polskie zimy jakoś znoszę, więc jeśli klimat jest podobny to jakoś przetrwam:)

 14. Piotr z Wielkopolski pisze:

  Chciałbym się wybrać na 1 dzień do Kaliningradu. Proszę o informację jakie dokumenty są potrzebne do otrzymania wizy i jak tam dojechać. Z góry dziękuję i pozdrawiam! Piotr.

 15. matthiashavn pisze:

  Miasto Kalinigrad to Koennigsberg była stolica Prus Wschodnich , nie powinna być rosyjską własnością , tak jak Mazury polską , gdy tam będziecie pamiętajcie że stąpacie po świętym już nieistniejącym państwie Pruskim o którym wszyscy już zapomnieli , taki sam przypadek jest na Śląsku , zamiast rodowitych ślązaków mamy tu pełno goroli którzy jeszcze nam karzą się dostosowywać! Mówić czysto popolsku i wielbić kraj , zapytajcie się jakiegoś klalinigradzkiego rosjanina co myśli o historii obwodu kalionigradzkiego o jego przeszłości , może się oburzy.

 16. koral pisze:

  Planuję interesującą wyprawę (max2 dni) do „Obwodu” z szybkim odwiedzeniem Kalinigradu a następnie przemieszczeniem sie do największej na świecie kopalni bursztynu w Jantarnyj. W Jantarnyj lub jego okolicach planuje nocleg. Termin:32 lub 33 tydz roku 2008 Cel: fotografia tamtejszych krajobrazów oraz poznanie kultury tego zakątka – a po powrocie relacja w pewnym czasopiśmie. Transport: pociąg lub pks do którego mam zamiar zapakować rower. Istnieje możliwość zmiany opcji transportu bez roweru np. tylko pociągami: z Polski do Kalingradu a następnie tym samym środkiem do Jantarnyj i z powrotem do Polski- tak też może być również intersująco. Startuję prawdopodobnie z Elbląga. Może ktoś reflektuje na wspólny wypad. Kontakt: koral9@vp.pl

 17. koral pisze:

  Planuję interesującą wyprawę (max2 dni) do „Obwodu” z szybkim odwiedzeniem Kalinigradu a następnie przemieszczeniem sie do największej na świecie kopalni bursztynu w Jantarnyj. W Jantarnyj lub jego okolicach planuje nocleg. Termin:32 lub 33 tydz roku 2008 Cel: fotografia tamtejszych krajobrazów oraz poznanie kultury tego zakątka – a po powrocie relacja w pewnym czasopiśmie. Transport: pociąg lub pks do którego mam zamiar zapakować rower. Istnieje możliwość zmiany opcji transportu bez roweru np. tylko pociągami: z Polski do Kalingradu a następnie tym samym środkiem do Jantarnyj i z powrotem do Polski- tak też może być również intersująco. Startuję prawdopodobnie z Elbląga. Może ktoś reflektuje na wspólny wypad. Kontakt: koral9@vp.pl

 18. Pawel pisze:

  Wizy Rosja wprowadzila z chwila przestapienja Polski do strefy Schengen,pierw my wprowadzilismy wizy dla rosjan ,wiec oni dla nas tez.wizy sa platne,wizy moga byc turystyczne lub sluzbowe.{wiecej mozna sie dowiedziec na stronie ambasady rosyjskiej}.Z kaliningradu sa autobusy do Gdanska,Olsztyna,Bartoszyc.Pocjag do Gdanska.Pozdrawiam!Pawel

 19. vodka pisze:

  Czy ktoś z was wie co z wizami bo od 15 maja mają byc wprowadzone

 20. marsalek pisze:

  Jak można się dostac z Kaliningradu do Polski.Czy ktoś zna jakies połączenia?

 21. PAWEL pisze:

  Do Kaliningradu z Gdanska mona jechac autobusem codziennie(w niedziele nie jezdzi) o godz 7.00 lub 15.30 .Bilet kosztuj 40,zl.Jezdzi tez pociag o 8.30 ale podroz trwa dluzej i jest drozsza.

 22. Jacek pisze:

  Z tego co mi znajomi mówili to ponoc w Rosji bardziej opłaca się kupowac w dolarach niż w Euro, podobnie jak na Białorusi zresztą.Rubli Rosyjskich u nas w Polsce nie polecam kupowac ze względu na bardzo niekorzystny przelicznik.

 23. hisco pisze:

  witam, mam pytanie – ile kosztuje dzienne wyżywienie w obwodzie kaliningradzkim, ile kosztuje obiad, podstawowe produkty żywnościowe? ile trzeba mieć kasy, żeby przeżyć jeden dzień? czy ceny produktów żywnościowych w samym kaloiningradzie różnią się znacznie od cen w mniejszych miastach/miejscowościach, np w oziersku?

 24. migotka 108 pisze:

  moze ktos wie czy są jakies autokary do gdanska z kaliningradu?

 25. Risz pisze:

  bardzo bym chciała pojechać do Kaliningradu ;D mam naprawde blisko (bliżej nić do wa-wy czy gdn) ale problem z wizą…

 26. Konrad pisze:

  Szukam swojej starej milosci, ktora poznalem w USA, nie mam jej terefonu, ani adresu, moze kiedys tu wpadniesz. Napisz Mary Tkewaladze. Tesknie…..

  • Konrad pisze:

   Nie mów, ze byłeś w 2003 roku w USA,tez znałem Mary Tkewaladze, poznałem ja w okolicach NY, widzę ze to milosniczka Konradow;) laska fajna i fajnie miesza w dynce. Pozdro

 27. tomek pisze:

  Chialbym nawiazac współprace z firmami dzialajacymi w kaliningradzie a chcacymi swiadczyc swoje uslugi rowniez obywatelom Polski.Prosze o rady i sugestie.pozdrawiam.ewentualnie nawiaze wspolprace z polakami mieszkajacymi w kalingradzie

 28. gucio pisze:

  Jadę do Kaliningradu na 2 tygodnie czy możecie mi doradzić ile kasy wziąć ze sobą na utrzymanie, hotel mam opłacony.

 29. Liza pisze:

  Byłam w Kaliningradzie w wakacje!! Miasto niestandartowe, klimat zaskakujący, ludzie ciepli. Mam nadzieję że przyjadę tam jeszcze raz.Polecam zwiedzanie tego miasta

 30. Krzysztof pisze:

  Bardzo bym chciał pojechać do Kaliningradu. Kiedyś tam byłem. Interesuje mnie życie gejowskie i ceny hosteli. Pozdrawiam

 31. adamos pisze:

  Witam. Mieszkam i pracuję w Kaliningradzie już prawie 2 lata. Miasto i ludzie ok;)). Rosja przeżywa ostatnio boom gospodarczy i ma tyle pieniążków, że niezabardzo wie co z nimi zrobić, pełno dzikich inwestycji połączonych z lotną słowiańską duszą:). Ludzie serdeczni i dostępni, tylko troszkę niesystematyczni i niezdyscyplinowani, lecz ma to swoje uroki. Zyć tu, znaczy żyć ciekawie, prawie każdy dzień dostarcza nie zapomniane przeżycia. Dla wybierających się tutaj, służę pomocą i radą. Pozdrawiam serdecznie i może do zobaczenia;)))

 32. lena pisze:

  Byłam i jeżdziłam nie tylko po kaliningradzie, ale po całym obwodzie kaliningradzkim. Boże,jaka tam jest bieda, papierosy kosztują od 25 groszy za paczkę a ludzie błagali mnie o jednego peta, dzieci umorusane i zostawione samym sobie , chude staruszki,nie to,co u nas – tłuste moherowe baby. Ale tego lata pojadę tam znowu,mimo wszystko był tam niezydentyfikowany,świetny klimat.

 33. CokTatlim18 pisze:

  Hmm mam takie pytanko…czy ktokolwiek może mi powiedzieć jaki formalności muszę wypełnić aby wjechać do Kaliningradu. Bo wraz z moim przyjacielem z Portugalii chcemy w zimę odiwedzić misato ale nie wiemy, czy może potrzebna jest nam rosyjska wiza. Odp, bo to dla mnie b.ważne..pozdro dla wszystkich :*

 34. gegroza pisze:

  Witam – ja pojutrze wybieram się do K. Jestem ciekway zmian bo byłem tam bodajże w 1993 roku ze szkołą. Wtedy miasto było przerażająco brzydkie i biednawe. Ale oczywiście ta wschodnia inność to atrakcja…. i egzotyka – nie tam jakaś Francja czy NIemcy….

 35. katiess pisze:

  Tysiu ja mam pytanko do Ciebie. W jaki sposób mam załatwić zaproszenie do Kaliningradu? Zamierzam robić doktorat z psychologii (od wreśnia b.r.) na Uniwersytecie w Kaliningradzie i w związku czeka mnie w czerwcu wizyta na tym Uniwersytecie> pierwszy raz jadę do Kaliningradu i nie wim jak zdobyć zaprosznie. Wcześniej jeździłam na kursy do Moskwy to zaprosznie przesyłał mi instytut w którym się uczyłam. A może na tym forum są jakieś osoby studiujące lub absolwenci Uniwerystetu im. Kanta w Kaliningradzie. Będę bardzo wdzięczna za kontakt. Podaję mój nr gg1686911. Z góry dziękuję! Pozdrawiam serdecznie

 36. anka pisze:

  mam pytanie, jak dostac sie do kaliningradu z barczewa lub kętrzyna?

 37. Dimitr pisze:

  Kto chce za mna popic piwka i pospacerowac po miastu , a takoz daje informacje o kaliningradu . Moj gg 5441579 zapraszam

 38. Krzych pisze:

  Najlepszy jest powrót. Jeśli jedziemy osobówką, możesię zdarzyć, że spędzimy w kolejce i ze trzy doby. Chyba, że sypniemy zielonymi.

 39. tysia pisze:

  jezeli chcecie cos wiedziec na temat kaliningradu moge pomoc :):)

 40. tysia pisze:

  kaliningrad jest cudowny spedzilam tam pol roku pracujac jako wolontariuszka poznalam wiele ciekawych ludzi i przyjaciol marze tam wrocic 🙂

 41. paweł pisze:

  Jacku!Ja też kiedyś szukałem w Polsce planu tego miasta,ale nie udało mi się go nigdzie zdobyć.Dopiero parę lat temu dostałem plan w Kaliningradzie wydany w 1997,a dopiero w 2006 ukazał się nowy plan.W Kaliningradzie jest w kioskach i księgarniach.Pozdrawiam-Paweł

 42. Jacek pisze:

  A Czy Możecie Mi Powiedziec gdzie mogę zakupic plan miasta Kaliningradu/Königsberga/Królewca? Ja Posiadam tylko plan centrum Kaliningradu w atlasie Litwy,Polski i Obwodu Kaliningradzkiego.Aha te fotki to są już nieaktualne! W Kaliningradzie jest jeszcze trochę ciekawych miejsc -pozostałości poniemieckich których tu nie pokazaliście! ( Rawelin Chaberberski,Rawelin Frydlandzki,Twierdza Krönprinz,Bramy : Frydlandzka,Brandenburska,Królewska i inne,Kościół Krzyżowy,Zabytkowa poniemiecka dzielnica Amalienau – jedyna ocalała z wojny dzielnica. oraz bunkier generała Lascha obrońcy Königsberga który 9 kwietnia1945 r. poddał miasto rosjanom).Czy w Polsce gdzieś dostanę całkowity plan miasta Kaliningradu?

 43. Czarek pisze:

  Witam jescze raz, jak ktos ma dostep do gg to moj nr 644257 (ten od poszukiwania dojazdu do uniwersytetu)

 44. Czarek pisze:

  Strona Ciekawa, bedzie dla … ‚potomnych’ bo od 2002 sie sporo zmienilo. Bylem tylko przelotem, teraz bede mial szanse byc dluzej. Ale mam klopot… …jak dojechac z dworca poludniowego do nevskogo dp uniwersytetu Kanta? dzieki

 45. Paweł pisze:

  Niestety nie gościłem w Sylwestra w kaliningradzie ,byłem 06.01.2007 i było bardzo świątecznie .Pozdrawiam-Paweł

 46. komik09_polska pisze:

  pochodzę z tamtąd………….. to miasto jest naprawdę rewelacyjne!!!!! jeżeli ktos ma tam znajomych ludzi ktuży go oprowadzą po miescie…. to i tygodnia nie starczy.:) p.s kaliningrad nie wróci do polski bo putin za dużo kasy w to miasto włożył.!!

 47. Tomaszek pisze:

  Moim zdaniem Kaliningrad to naprawde bardzo ciekawe i zarazem piękne miasto.Byłem w nim poraz pierwszy w tym roku i od razu sie zakochałem.Nie wiem dlaczego ale mam sentyment do rosjan..mieszkam niedaleko granicy z Republika Białoruś do granicy 500m, a mimo to nie żal przejechać kilkuset kilometrów żeby nacieszyć się pobytem w tym mieście.Wspaniali ludzie wiele ciekawych miejsc i przede wszystkim życzliwość tych ludzi jaka mnie spotkała.Napewno będę tam wracał i nie przeszkadza mi to że muszę przejechać całą Polskę.Naprawdę polecam jest naprawde warto

 48. LUDMIŁA pisze:

  Witam! Pawle zawsze możesz wybrać sobie jakijś lokal ja będę się bawić 30.12 w „Kron Prince”, ale polecam „Planetę” koło rynku lub „Olsztyn” koło dworcu. To są chyba najbardziej popularne miejsca do podobnych zabaw, ale podejżewam, że koszty zabawy będa wysokie. Myślę, że Sylwka trzeba spędzać zawsze w towarzystwie przyjaciół. Nie ważne gdzie – ważne z kim, no nie? No i nocny spacer do choinki na Placu Pobiedy zawsze jest bajeczny, byleby pogoda dopisała! Pozdrawiam

 49. Paweł pisze:

  Piotrze naprawdę warto jechać do Kaliningradu,ale tylko nie samochodem.Postój na granicy z powrotem może potrwać nawewt kilkanaście godzin! Dlatego polecam autobus z Gdańska{zawsze nim jeżdzę} o godz 7.00 a w Kaliningradzie jest koło12.godz, powrót o godz 15.30,Autobus jeżdzi codziennie z wyjątkiem niedziel.Jest też pociąg z Gdańska o 8,14 ale długo jedzie.Paweł

 50. paweł pisze:

  Zgadzam się ,z Ludmiłą ,to bardzo urozmaicone miasto,bywam tam przynajmniej raz w miesiącu.Ja też się chcę wybrać na sylwesra,może coś mi polecisz Ludmiło?

 51. Ludmiła pisze:

  Pozdrawiam wszystkich!!! Piękna stronka i świetny pomysł, Andrzeju!Tylko warto by już uaktualnić pewne wiadomości i zdjęcia-tyle się o tym mówi i nie ma reakcji….ale odwiedziny Kaliningradu są warte polecenia zwłaszcza w lato!!! Plac Pobiedy teraz zmienił się niesamowicie,kawałek bajki wsród zalatanego miasta. Wszędzie widać przemianę i rozwój… Osoba kierujaca się stereotypami może liczyć na miłe zaskoczenie! Jest to miasto kontrastów, różnych kultur, religii, bogatej historii, ale dlatego też jest niepowtarzalne. Ludzie są życzliwi i gościnni. Nie ma czego sie bać. Odwiedzam miasto kilka razy w roku i pojadę tam na Sylwka – będę się świetnie bawić, z resztą , jak co roku :)))

 52. asica pisze:

  fajna strona-mieszkam w NOWEJ HUCIE i fascynuje mnie ta epoka i wszystko co sie z nią wiąże ,wspaniałe zdjecia-szczeg.DOM SOWIETÓW CIARKI CHODZA PO PLECACH!!!

 53. basia pisze:

  Co sie tyczy podobnej informacji, obawiam sie, ze nie pomoge, bo sie na tym nie znam. Ale skoro masz zamiar przyjechac – moge pomoc w inny sposob, np odprowadizc po miescie. Pozdrawiam.

 54. Piotr pisze:

  Witam Wszystkich Serdecznie. Od jakiegos czasu zastanawiam się nad dwu-dniową wycieczką do kaliningradu lecz nie znam tam nikogo i nie mam zielonego pojęcia co mozna tam robić. Przede wszystkim czy mozna bezpiecznie tam dojechać samochodem , oraz bezpiecznie nim wrócić. Czy są jakieś parkingi strzeżone lub coś w tym stylu i jaki jest ich koszt. Pozdrawiam Serdecznie 😉

 55. łepcio pisze:

  no naprawdę te wszystkie zdjęcia są naprawdę fascynujące!

 56. szewo pisze:

  Oczywiście. Jak napisano wyżej – zdjęcia pochodzą z maja 2002 roku.

 57. karakan pisze:

  informacje i foty tu zamieszczone sa od kilku lat nieaktualne, miasto pieknie sie rozwija,zabytki sa zadbane,planowana jest rekonstrukcja centrum i zamku,

 58. Jagoda pisze:

  Byłam na wycieczce w Kliningradzie bardzo mi sie podobało, dobre jedzenie i fantastyczne lody.chętnie tutaj za jakiś cza s wrócę

 59. nowy pisze:

  WITAM , gdzie w kaliningradzie można kupić bursztyny , tylko tanie ..,a może gdzieś poza miastem

 60. Paweł pisze:

  Leno! Czy Ty masz jakiśnamiar na hotel :RANDEWU” bo ja tam się nie mogę dodzwonić? ZJasdę tam w piątek 13.10!

 61. pawel pisze:

  Leno! czy maszjakiś namiar na hotel <

 62. student-ol pisze:

  A ya hochu skazat’, shto studenty Varminsko-Mazurskogo universiteta imejut v Kaliningrade jazykovyje praktiki 😉

 63. Darek pisze:

  Tomku! Do stadionu Baltiki dojedziesz z dworca trolejbusem nr 1 i 3. bilet kosztuje 8 rb. Bylem kilka dni temu tam. pozdrawiam. Jezdze czesto do Kaliningradu, wiec jak by ktos mial jakies pytania, piszcie smialo. Nawet ostatnio wybralem sie do niedostepnego Baltijska, kazdy wjezdzajacy jest legitymowany, jesli nie ma meldunku , to musi miec przepustkę, a mnie sie jakos udalo bez:))

 64. Paweł pisze:

  Zobacz stronę:fc-baltika.ru/stadium.php Tam jest napisane jak można dojechać bo od dworca to trochę daleko piechotą.Autobus lub tramwaj kosztuje 10 rubli{ok 1zł},bilety sprzedaje konduktorka.

 65. tomek pisze:

  gdzie jest ulica Dimitrija Donskiego czy jakos tak w Kaliningradzie? chodzi o stadion Baltiki, i jak dojsc z pekapa

 66. basia pisze:

  Chyba z tego wynika, ze Kaliningrad jest dosc popularnym miastem wsrod Polakow? Ciesze sie ogromnie…

 67. Lena pisze:

  Kilka dni temu wróciłam z Kaliningradu. Jeśli ktoś szuka tam fajnego i przyzwoitego oraz stosunkowo niedrogiego noclegu to polecam hotelik „Randewu” na ulicy Krasnosielskoj! Cena dla 2 osób – 800 rubli. Można tam dojechać z centrum autobusem nr 31 lub tzw. marszrutką nr 1. Poza tym miasto coraz mniej mi się podoba 🙁 Wszędzie remonty, nowe budynki.. Wolałam Lenina na placu, klimat rynku sprzed 2 lat itp. ale cóż… I tak jest fajnie 🙂

 68. fidel pisze:

  W pierwszy weekend września w K. jest maraton rowerowy do Zielenogradska i z powrotem. Zdjęcia są na przykład tutaj: http://www.bicycle.kgd.ru/ru/v0618gl.htm Razem z kolegą wybraliśmy się tam w tym roku. Moje spostrzeżenia: 0) bezpłatne wizy załatwiliśmy przez Orbis, wzięli 90zł, ale poszło szybko i sprawnie, 1) przejście graniczne Braniewo – Gronowo mimo że jest tylko samochodowe, to nie było żadnych problemów z przekroczeniem granicy na rowerach, żadnego zgłaszania walut, drogich przedmiotów, nawet karty meldunkowej nie dali – planowany pobyt poniżej 72godz., 2) droga do K. dobrej jakości, bez dziur i kolein, 3) w samym K. drogi gorsze.

 69. Dimek pisze:

  Wszysko otwarte

 70. Haneczka pisze:

  Jeszcze jedno pytanko:) Czy w sobote sklepy inne niz spozywcze sa tam otwarte normalnie, czy tak jak u nas do 14???

 71. Lena pisze:

  W Kaliningradzie jest mnóstwo księgarni – znajdziesz je bez problemu 🙂 Ja się tam wybieram za 2 dni- lubie to miasto:) Ale wolałam klimat sprzed 2 lat, pomnik Lenina itp 😉

 72. Haneczka pisze:

  Cześć!A ja studiuje rosyjski i wybieram się do Kaliningradu po słownik Ożegowa. Niestety, będę tam tylko pare godzin i czy ktoś może podać adres jakiejś księgarni ??? gorąco pozdrawiam:)

 73. Haneczka pisze:

  Cześć!A ja studiuje rosyjski i wybieram się do Kaliningradu po słownik Ożegowa. Niestety, będę tam tylko pare godzin i czy ktoś może podać adres jakiejś księgarni ??? gorąco pozdrawiam:)

 74. Kasia pisze:

  Hej! Studiuje polonistyke ibardzo sie cziesze, kiedy spotykam Polakow w Kaliningradzie. Wiec jezeli ktos potrzebuje pomocy – piszcie, chetnie pomoge! Mozemy sie spotkac. A teraz jade 3 – 24 wrzesnia do Olszctyna. piszcie kasiunia.rus@mail.ru albo kalinkakatia@poczta.fm Do sztbkiego!:)

 75. klaudia pisze:

  klaudia z dnia 29-8-2006, godz.: 18:22 drx232.neoplus.adsl.tpnet.pl po pierwsze,to informacje sa nieaktualne!!!ceny produktow ,ktore ktos tu zamiescil sa chyba sprzed 10 lat.wcale nie jest tak taniutko!no z wyjatkiem fajek i alkoholu.a miasto calkiem wporzo.fajnie jest w centrum VICTORIA zaraz kolo dworca.polecam tez ruskie specjaly,mi smakowaly „ciuburieki”.no i kwasu tez wypadalo by sie napic.nie jest moze specjalnie dobry,ale gasi pragnienie.pozdro

 76. kris pisze:

  Niedawno wyrobiłem sobię wizę roczną , turystyczną do obwodu kaliningradzkiego w konsulacie w Gdańsku. Musiałem złozyć : wniosek wizowy, zdjecie , zaswiadczenie o AIDS ( jeżeli ktoś jest chory to nie dostanie wizy ). Wiza jest dla polaków bezpłatna i czekałem około 2 tygodni.

 77. natasha pisze:

  po tych wszystkich komentarzach można się spodziewać,że miasto moze być ciekawe i zaskoczyć…hmm zobaczymy…za kilkanaście dni sie przekonam chyba

 78. paulina pisze:

  nie wiedziałam 😉 a może on tak bardzo pokochał to miasto, ze nie chciał go opuszczać? bał sie że już może nie wrócić ;)) Hmm sugerujesz że nie wiedział o czym pisze? pzdr

 79. Karolcio pisze:

  hehe, univ Kanta. Wiesz, ze Kant tyle pisal o swiecie, pokoju, wolnosci itp. A sam bal sie dupe wynurzyc z Kaliningradu i cale zycie spedzil tylko w jednym miejscu?

 80. Paulina pisze:

  hej! wyjeżdżam teraz pod koniec września na rok akademicki do Kaliningradu. Czy ktoś się orientuje jak z transportem ze stacji PKP na osiedle akademickie?? Jade sama z Polski-narazie jako jedyna zdecydowałam się na wyjazd ;P Trochę się boje ale mam nadzieje że będzie spoko ;))) Hehe a może ktoś mogł by mnie odebrać?? czy jest tu może jakiś student univ Kanta??? pzdr

 81. monika pisze:

  hej!chciałabym wybrać się do Kaliningradu,ale najpierw chcę pogadać z kimś kto już tam był.jeśli możecie,odezwijcie się. dzięki! 😉

 82. paweł pisze:

  Z wjazdem nie ma problemu,ale aby wyjechać czasem trzeba czekać 20 godzin!!!Dlatego polecam autobus lub pociąg!!Paweł

 83. Michał pisze:

  Witajcie. Mam zamiar wybrac się z kolegą do Kalingradu, na weekend. nie wiemy czy opłaca sie jechac samochodem, bo nie znamy miasta, itd. jak jest u nich z taxi i ogólnie komunikacją? Jeśli piszecie o hotelach, to 100-150 zł o osoby czy za pokój? Czy cieżko jest się dostać nad morze bez samochodu? bylem kilka razy ze znajomym w Kalingradzie ale tylko na chwile i wiem ze chcem tam pojechac sie rozerwac. Jakie są ceny lokali i ogólnie imprez. z góry dzięki.

 84. Macius pisze:

  Prosze o informacje jak jest z wjazdem do kaliningradu wlasnym samochodem… nalezy sie tam spodziewac czegos szczegolnego? Nalezy sie bac ze zginie, ukradna lub nie wiem… zdemoluja? Sa jakies klopoty? Na co trzeba zwracac szczegolna uwage?

 85. Magda pisze:

  Wczoraj wróciłam z Kaliningradu. Pojechalismy jako grupa 13 osób. Z wizą było bardzo trudno. Znajoma otrzymała w Konsulacie Federacji odpowiedź odmowną, gdy złożyła wnioski o wizy wraz z upoważnieniem potwierdzonym notarialnie. Dopiero przez przypadek trafiła na pośrednika między interesantami a Konsulatem na jednym z promów i wtedy poszło gładko ale trzeba było zapłacić. Przy przekraczaniu granicy zażądano od nas zielonej książeczki z listą pasażerów, ponieważ bus przewoził powyżej 9 osób. Załatwić ją można w Urzędzie Celnym w Olsztynie (podobno). W drodze powrotnej czekaliśmy dłużej, ponieważ polska straż graniczna sprawdzała, czy nie przewozimy niedozwolonej ilości towarów. W Kaliningradzie mieszkaliśmy u rosyjskich rodzin, ponieważ ich dzieci w czerwcu gościły u nas z występem artystycznym. Zwiedzaliśmy Kaliningrad, Swietłogorsk nad Bałtykiem – piękna miejscowość wypoczynkowa. Byliśmy też na miejscu, gdzie zginął św. Wojciech, który udał się na te ziemie z misją nawrócenia Prusów- ludu bałtyjskiego żyjącego tu przed sprowadzeniem Krzyżaków. Pozdrawiam!

 86. Polka;) pisze:

  Hej. Mieszkam niedaleko granicy rosujskiej (przejscie Bezledy) wiec w kaliingradzie bywam bardzo czesto. W wakacje to nawet 2- 3 razy w tygodniu. Kaliningrad to jeszcze jakie takie miasto, idzie juz do przodu… jednak 70 lat komunizmu zrobilo swoje. Takie miasta jak bagriationowsk czy chociazby taka wies rabinowka (teren przygraniczny) nadal sa na skraju nedzy. Fakt, po obwodzie jezdza niezle fury ale samych ruskich szych lub ludzi ktorzy dorobili sie na przemycie. Taka jest prawda, nikt kto tam uczciwie pracuje fortuny nie zbije. Nawet zeby przejechac przez granice placi sie celnikowi, zeby wjechac w kolejke rowniez….inaczej 3 dni stania. dzi rano wrocilam…stalam w kolejkach 30 godzin…mimoze oplacilam policjanta i wopka aby wjechac na sam koniec „dolka”. Masakra no:(

 87. Jolka pisze:

  Informacja dla Rafała. Wizy załatwia się w konsulatach federacji rosyjskiej: zdjęcie, wniosek+paszport, kolejka do okienka i za tydzień gotowe. Turystyczna, ważna trzy miesiace, na obwód kaliningradzki jest bezpłatna.

 88. rafal pisze:

  Dużo osób pisze o tych wizach, ale nic konkretnego. Prosze o jakiekolwiek info na mazizy@wp.pl

 89. Czarek pisze:

  Informacja dla Jolka. Witaj Ja ze znajoma tez jedziemy w lipcu rowerami. Mieszkam na Mazurach i czesto bywam w Kaliningradzie. Jest tylko jedyne przejsćie gdzie przejedziesz rowerem w Gołdapi, dwa pozostałe w Bezledach i Braniewie Gronowo-Mamonowo nie obsługuje ruchu pieszego i rowerowego. Tam trzeba przejechać albo z autobusem PKS (kierowcy wezma bez problemu) albo pociagiem jedna stacje (ja wlasnie tak robie) albo kogos poprosic na przejsciu jakiegos busiaka. Chcesz sie dowiedzieć cos wiecej pisz na moj e-amil. Chetnie pomoge. Pozdrawiam. e-mail: cezaryostroda@wp.pl

 90. Jolka pisze:

  i jeszcze, co najważniejsze, granicę rosyjsko-litewską

 91. Jolka pisze:

  Już mam wizę na obwód kaliningradzki, wybieram się rowerem, planuję przejazd na Litwę i może z powrotem. Czy ktoś wie, jak tam z turystyką: czy można bezpiecznie w lesie postawić namiot, gdzie przejechać granicę na rowerze polsko-rosyjską i polsko-litewską. Co warto zobaczyć? Ile potrzeba forsy na 3 dni – ile kosztują podstawowe art. spozywcze? Będę wdzięczna za praktyczne informacje:))

 92. andy pisze:

  Pierwszy pobyt – koszmar, miasto odstrasza betonowymi, szpetnymi kolosami, jak w nich można mieszkać?Ale za drugim razem było juz zupełnie inaczej, bo korekta rzeczywistości nastąpiła przy pierwszym kontakcie. Zabytków niewiele, zniszczony w czasie wojny, ale ma piękne zaułki, i ten klimat, tak jakby czas sie zatrzymał, PRL sprzed ponad 20 lat, zuełnie inna mentalność ludzi, aczkolwiek młodsi mają jużnieco inny światopogląd…. Polecam nastawić sie pozytywnie, ale nie wymagać za wiele… gdy chcecie piękna, ładu itp to polecam Cannes lub Monte Carlo. 🙂

 93. kosmiczna2000 pisze:

  a to ostatnie foto to ewidentna prowokacja…co szkodzi przejechac sie po kazdym miescie polskim np po dworcach i porobic zdjec proszacym…myslicie ile tysiecy takich fot by bylo? ludzie patrzec trzeba na piekno – w tedy sie czlowiek staje pogodniejszy i nawet piekniejszy 🙂

 94. kosmiczna2000 pisze:

  JAK ZALATWIC WIZE DO ROSJI? kochani proste – odwiedzcie konsulaty Rosyjskie – tam tez mowia po polsku.Wize sie kupuje ale UWAGA w celach nawet turystycznych trzeba miec zaproszenie – chyba ze sie wyjezdza pod okiem firmy – pracy gdzie sie pracuje lub uczelni gdzie sie uczy – w tedy oni to zalatwiaja ale nie jestem na cale 100% pewna jak to jest dla polakow a tak a propo bylam w kaliningradzie i powiem ze rozni sie od „wielkiej” Rosji ze wzgledu na wplyw zachodniej europy – mam na mysli archetekture; szczerze nic nie powiem kaliningrad nie jest taki zly ale polecam Rosje – stolice – nigdy nie zapomnijcie tego szokujaco pieknego nowoczesnego i jak ze drogiego miasta – uwierzcie bo bylam w wiely europejskich stolicach…serdecznie pozdrawiam

 95. grzesiek pisze:

  Niedawno wróciłem z Kaliningradu było fajnie byłem w polecanym wyżej muzeum bursztynów łodzi podwodnej grobie Kanta i wielu innych ciekawych miejscach. Mam pytanie czy ktoś wie jak i gdzie zamienić wizę wielokrotną na uczniowską? piszcie na grzegorz_w2803@mail.ru

 96. czubuąś pisze:

  nie bylam nigdy w Rosji ale mam sasiadke z tego panstwa.nie widzialam nigdy na zywo tych katedr ale juz dreszcze mnie otrzepujas widzac jak piekne miasta lsnia w swietle lamp na ulicy.to jest piekne.

 97. kira pisze:

  hm………..kaliningad naprawde warto zwiedzic.iasto tak bardzo sie rozni…….pelne kontrastow………z jednaj str bogactwo a z drugiej bieda..rosjanie bardzo przyjazni ludzie zwlaszcza wsrod mlodziezy, przyjaznie nastawieni.ceny niskie.ale nietylko papierosow i alkocholu.takze super wybor plyt po anprawde niskich cenach, orginaly juz od 13zl.przeliczajac na nasze piniedze..normalnie w sklepie…”piramida”…….ale ostrzegam niewatro jechac samochodem poniewasz na granicy z powrotem czekalam 25 godz by z tamdad wyjechc………lepiej wybrac inny transport..samochodem tesz warto niejechac z powodu drog,,,,,,sa naprawde w fatalnym stnie.niema tak jak u nas w pl jakikolwiek znakow pierwszenstwa lub czegos takiego……..tam na drogach jest totalna rzez…………….a wize zalatwiamy w konsulacie……..zazwyczaj daja na 2 lub 3 miesiace

 98. Aneta pisze:

  Chcę wiedzieć wszystko co warto Kaliningradzie, bo planuję tam wyjechać w lecie na miesiąc na praktyki. Jakie formalności trzeba załatwić? Czym najlepiej (i tanio) jest się tam dostać (ze Śląska), czy łatwo wynająć mieszkanie, i ile to kosztuje? Proszę o odpowiedźi, jeśli jesteście w stanie mi doradzić i podzielic się swoimi doświadczeniami, podać adresy tanich , ale w miarę przyzwoitych noclegów itp. Mój adres e – mail: anwan@tlen.pl

 99. Zbyszek pisze:

  czy jest możliwość załatwienia wizy do kaliningradu w bartoszycach jeśli tak to prosił bym o podanie adresu prosił bym o meila na adres xswxswxsw@vp.pl chciał bym tam jechać a niewiem gdzie się taką wize załatwia .z góry dziękuje

 100. Patryk pisze:

  Jak załatwić wizę do Rosji (tzn. do Kaliningradu)?

 101. Magda pisze:

  Fajna strona pomoże mi w pracy o Kalkingradzie 🙂

 102. magda pisze:

  witam serdecznie, być może to monotematyczne pytanie, ale chętnie wybrałabym się na kilka dni tylko zastanawiam się jak tam z samochodem i jak z przejściem granicznym? jaśli ktoś zechciałby mi podpowiedzieć będę wdzięczna.

 103. jacek pisze:

  byłem tam tydzień temu, ładne miasto

 104. marcin pisze:

  spoko miejscowosc

 105. Darek pisze:

  Jeżdzę tam z kolegami samochodem. Paliwo w cenie 17 rubli po przeliczeniu około 2 zł. Główny cel to jednak zabawić się. Jest na pewno dużo taniej ni ż u nas.Całkiem przyzwoite hotele w cenie około 100-150zł Fajne lokale to np. Diki Diuk, Planeta, Uniwersal. W tym ostatnim byliśmy w Dniu Kobiet. Niezły ubaw. Jest w czym wybierać. Rosjanki w większości są ładne, miłe i co ważne bardzo kontaktowe. Przychodza bawić się całymi stadami. Przy okazji można poduczyć się języka.

 106. mateusz pisze:

  czy ktoś jeździ tam samochodem?? mam zamiar pojechac sobie tam na sobote i niedziele tylko ciekawe jak kolejki na granicy?? jaka jest cena paliw tam??

 107. olaf pisze:

  bylem w kalingradzie pare razy statkiem poniewaz plywalem na statkach handlowych bardzo mi sie podobalo miasto jest tam jakis nie spotykany klimat i teraaz wybjeram sie prywatnie tylko nie wiem jak bedzie z hotelami bo na to nie zwracalem uwagi

 108. Jurek pisze:

  moliiście się bardziej postarać

 109. tomalko pisze:

  Czesc wiecie cio piszecie otym miescie ala te miasto jest takie jakie jest i powiem wam ze ja tam byłem 12 lat temu w tym miecach i było dobrze bo byłem na wymianie zy Polskiej młodzierzom zy domu dziecka i byłem w jedym zy dzieckim tam domu i powiem wam ze bardzio ale to bardzio mnie sie podobało bo zwiedziłem kalinigrad i Swietfogorsk a tak do ja byłem w dzieckim domu w Zielonogracku a jak nie wierzycie to pujcie to bibloteki w kalinigradzie i zaptajcie sie o gazete zy 21 06 i pszejrzyjcie dzien podnu asz do 30 06 zy roku 1993 to pszeczyajcie o takiej wymianie rosyjskiej mołdzierzy do olsztyna zy olsztyna do obwodu rosyjskiego kalinigrackiego a ja w marcu bede i sam bede szukał takiej gazety ktura była opisana o Polskiej wymianie młodzierzy zy tej czensci rosji a na koniec to wam powiem ze kalinigrad to tak jak unas gdansk a jak nie dosztrzegacie to jestescie to sie pszypacie dobrze i uwarznie pozdrowionka i do zobaczenia w kalinigradzie Tomek zy olsztytna

 110. Tomasz pisze:

  Wieczie co dzisiaj był bal karnawałowy ja byłem przebrany za zakochanego klauna a ty magdo za kogo się przebrałas

 111. Tomek pisze:

  cześc tu tomek jak ma naimię muj brat A grześ B adrian czy C Paweł

 112. Jacek pisze:

  Czy słyszeliście coś na temat planowanej odbudowy zamku krzyżackiego w Kaliningradzie ? Pono fundusze na odbudowę zamku mają wyłożyc niemcy tak samo jak na odbudowę katedry.

 113. Magda pisze:

  Czy znacie kontakty innych regionów niż warminsko -mazurskiego z obwodem kaliningradzkim?? Prosze pomozcie …

 114. Andrzej pisze:

  Jak jest z oplatami na granicy teraz, jak sie jedzie swom autkiem. Jakie i za ile ? Jakies namiary na jako taki hotel? Jakby ktos zechcial napisac na moj mail to bardzo prosze o porady? Jade juz 27 stycznia

 115. Paweł pisze:

  Ja wybieram się do Kaliningradu z Łodzi na rowerze. Czy podrużując w ten sposób moge trafić na jakieś trudności (np. na granicy) lub na jakieś niebezpieczeństwo??? (Planuje rajd po mazurach z wypadem do Kaliningradu)

 116. ziolek pisze:

  wubrali tylko najladniejsze miejsca ale wcale niejest tam ladnie moze troszke

 117. Dimek pisze:

  Kaliningrad nie jest ladny ale jest fajny

 118. radek pisze:

  znam piekna dziewczyne z kaliningradu kocham ja marze by mnie pokochala ma na imie anna

 119. paweł pisze:

  a ja tam byłem w mafi becie jeździłem i z gangsterami gorzałke piłe

 120. tomek pisze:

  ciekawett

 121. PAWEŁ pisze:

  ABY JECHAĆ DO KALININGRADU SAMOCHODEM TO TRZEBA MIEĆ ZDROWIE I CIERPLIWOŚĆ .JA POLECAM POCJĄG LUB NAJLEPIEJ AUTOBUS .JUTRO BĘDE TAM PORAZ OSTATNI W TYM ROKU ,BO MOJA ROCZNA WIZA SIĘ KOŃCZY .POZDRAWIAM-PAWEŁ

 122. Piotr pisze:

  Kaliningrad to ciekawe miasto, watro spędzić tam choć jeden dzień.

 123. Łukasz pisze:

  jestem z olsztyna chciałbym pojechać do kaliningradu na zakupy, gdzie zdobyć wizę chcem jechać samochodem , co jeszcze potrzebne ? proszę o pomoc

 124. Tomek pisze:

  Moim zdaniem Kaliningrad jest pięknym miastem.Kocham to miasto bo często w nim bywam.

 125. julia pisze:

  Kalinigrad nie jest pieknym miastem…ale go naprawde kocham!!!!obecnie mieszkam w warszawie,ale pochodze zrosji z kalininngradu…to miasto ma taka historie……niesamowite!!!z hotelami naprawde nie ma problemu…sa wsedie…jak lubisz troszke rozkoszy to zapraszam do hotelu KALININGRAD naprawde latwo go nalezc!!!wize mozesz zalatwic w posolstwie…a jak ojechac najlepiej to autokarem,jak bedziesz juz na miejscu to 3 przystanki i masz juz hotel kaliningrad!!!powodzenia i naprawde wszystkich zachecam…..

 126. Krzysiek pisze:

  Ja chciałbym tam się dopiero wybrać, ale dokładnie nie wiem jak to zrobić. W sumie wiem, gdzie załatwić wizę i to praktycznie wszystko. Czy ktoś mógłby mi podać odrobinkę więcej szczegółów? Jak np. dojechać tam z Warszawy? Gdzie znaleźć stronę internetową do hoteli itp?

 127. Artur pisze:

  ma ktoś strone internetow ą złotej buchty – rezerwacje można zrobić????

 128. paweł pisze:

  Do ROSJI CZYLI Kaliningradu trzeba mieć wizę-wydaje ją ambasada,a czeka się tydzień-jest bezpłatna.JA JESTEM TAM PARĘ RAZY W ROKU I BARDZO MI SIĘ PODOBA.-TERAZ JADE ZA TYDZIEŃ -ŚPIĘ W HOTELU -CZAJKA LUB ZŁOTA BUCHTA gdzie są dobre warunki.[

 129. Łukasz pisze:

  Czy na wyjazd do kalliningradu trzeba mieć wizę? Jeżeli tak to gdzie ją załatwić? Proszę o odpowiedź na dzik75@tlen.pl

 130. Kulkuś pisze:

  może mi ktoś powiedzieć, gdzie tam można załapać nocleg 5-dniowy dla 26 osób?

 131. TALAP pisze:

  CO ZA GÓWNIANE MIASTO

 132. czubus pisze:

  mam nadzieje, ze za dwa tygodnir uda mi sie wyjechac wraz ze znajomymi do kaliningradu,, tylko ze nie moge dosc ladu ani skaldu jakie dokumenty sa potzrebne do wyrobienia wizy :/

 133. Dimitr pisze:

  Jak co to piszcie mi na gg 5441579 pomoze znalezdcz chotel

 134. Dimitr pisze:

  Wiencosc juz odremonnowane domew , i wyglionda nie zle , i juz nie wyglionda tak jak na zdjenczach i jest w ogulie tam nie zle i dobrze nie ma probliemu z pracej ten kto chce zawsze znajdzie prace za 1500 – 2000 zl w 3 – 4 raza tszeba placic za meszkanie niz w polsce nie jest tam tak zle jak tu napisane tak co zapraszam wszyskich na piwo jak kto chce pszyjechac napiszcie mi pokaze wam miasto

 135. Weronika i Daniel pisze:

  W Kaliningradzie rzeczywiście kiepsko z tanimi noclegami.Nałaziliśmy sie po całym mieście i udało sie znaleźć (za poradą pomocnego taksiarza:) ) fajny hotel o bardzo poważnej nazwie PATRIOT.Zapłaciliśmy 550 rubli od osoby.Mieści sie on na północ od placu Pabiedy przy ulicy Oziernaja. Z Dworca Południowego można dojechać tam autobusem (10 rubli) numer 30. Warunki bardzo przyzwoite. Pamiętajcie żeby zachować karte gościa, ponieważ może się przydać na granicy przy wyjeździe. Polecamy piwka: Tri Miedwedzja, Sibirskaja korona bieloje (pszeniczne), Baltika (nomer 3 i 8). Warto pojechać, polecamy !!!

 136. ziuta pisze:

  poza akademikami miasto jest niezłe. fajne jest muzeum bursztynów

 137. turista pisze:

  ja nocowałem za 225 rubli czy ok. 27 zł w akademiku przy ul AZOWSKAJA 3 ale syf straszny ogolnie b.przyjemne miasto

 138. Ziuta pisze:

  A w akademikach syf, kiła i mogiła…:(

 139. Rave pisze:

  Siemka. Wróciłem przed chwilą z Obwodu Kaliningradzkiego i powiem że było całkiem fajnie.Ludzie mili,dworce czyste i eleganckie,na dodatek pod czujną ochroną(nie to co w Polsce).Ogólnie można powiedzieć że te pogłoski o niebezpieczeńswie,ruskiej mafi,biedocie itp..są tylko głupimi stereotypami.W Kaliningradzie ciężko o tani nocleg,ja stacjonowałem w Vilii Tatiana(na ul.Aleksandra Nevskego 53)i płaciłem 1200RUB za pokój(150zl)ale byłem z kumplem więc na spółę wyszło nam 75zl,więc tanio nie jest ale standard jest bardzo wysoki.Chodziliśmy po mieście i szukaliśmy tańszych miejsch hotelowych,ale poniżej 1000RUB nie ma szans(1000RUB-okolo 130zl).Polecam udać się w podróż rosyjską koleją gdzieś nad morze,ja byłem w Svietlogrodzku,niezle przeżycie.I nie drogi taki pociąg(35RUB).W Svietlogrodzku wrażenie na mnie zrobiła górskakolej linowa! na plażę.Czegoś takiego w Polsce się nie spotyka. Pozdrawiam i polecam wycieczkę do Kaliningradu bo naprawdę warto:)

 140. joe pisze:

  co naprawde warto zobaczyc?

 141. Rave pisze:

  Witam.A ja jadę tam już jutro.I jak narazie na ślepo,bo nie wiem nic o noclegach,a zbyt wiele kasy nie mam ehhh….pozdrawiam

 142. Piotr pisze:

  hej podajcie jakieś adresy tanich noclegów w K-dzie tak do 10 $ za noc jest to w ogole mozliwe jade tam za tydzien na 3 dni i nie wiem jak znalezc informacje w necie nic nie ma dzieki z gory

 143. granda pisze:

  chetnie wybiore sie do kaliningradu,wszelako nie mam pojecia jak tam dotrzec np z takiej Krynicy morskiej. potzrebna jest wiza???

 144. ela pisze:

  czy ktoś był w klinice brazylia w kaliningradzie?

 145. donata pisze:

  W Kaliningradzie nie jest tak tanio jak mowia. Tanio tam kosztuje wodka i papierosy a wszystko inne kaliningrad importuje z polski tak wiec… a mowiac o hotelach to one sa nastowione nietyle na zaschodnich turistow ale dla przejezdzacych z duzej Rosji. W letnym sezonie hotele za 25 ero to bardzo tanio bo najwiecej jest za 50 ero.

 146. Ada pisze:

  Za 2 miesiace wyjezdzam do kaliningradu i chetnie bym pogadala z kims kto rozwieje mi te krazace na temat tego miasta

 147. Anna pisze:

  słuchajcie, ale gdzie tam się zatrzymać? bo słyszałam że tylko hotele i że są nastawione na zachodnich turystów, po 25 euro za dobę…

 148. krzychu pisze:

  właśnie godzine temu wróciłem…fajnei było, kaliningrad jest w przebudowie.

 149. Marek L. pisze:

  czeka mnie wyjazd tam w najbliższym czasie. Chciałbym z kimś kto tam był pogadać

 150. zbigniew pisze:

  Niestety, większość zdjęć jest już nieaktualna. Piszecie i pokazujecie zdjęcia sprzed 2004 roku! Np. pomnika Lenina już nie ma, Plac Pobiedy jest zabudowany… itd. Trzeba tam pojechać i zobaczyć, a nie żyć wspomnieniami…

 151. Cezar pisze:

  Byłem w Kaliningradzie mi się podobało koncert Arii był super jest tanio i w porządku

 152. paulinka pisze:

  bardzo dziękuje za foteczki i nformacje przydadzą się bo właśnie robię pracę o kaliningradzie. Dzięku je dziękuje dziękuje

 153. sol pisze:

  to bęzie możliwe tylko wtedy, gdy Wielkopolska, Pomorze Gdanskie i Mazowsze DOLĄCZĄ SIĘ DO NIEMIEC!!! 🙂

 154. sol pisze:

  a jeżeli chodzi, drogi Filipie,o powrót kalin-du do Polski,jeżeli to masz na mysli, to…

 155. Filip pisze:

  Bylem tam a nic nie ma, to prawda ze bedzie wracac do polski??