Podróże » Hiszpania, Katalonia

Casa Milà

6 lutego 2011
2 komentarze Wyślij stronę Wyślij stronę

Kamienica nazywana przez mieszkańców Barcelony La Pedrera (pol.: kamieniołom) jest jednym z najbardziej znanych dzieł Antonio Gaudiego.
Budynek wzniesiono w latach 1906-1910 na rogu ulic Passeig de Grácia i Provença, w środkowej części miasta.

Projekt budynku powstał praktycznie bez wykorzystania linii prostych – fasada jest niezwykle pofalowana i bogata w detale. Balkony kamienicy zdobią kute balustrady prezentujące motywy roślinne.

Szczególnie charakterystyczny jest dach budynku ze wspaniałymi kształtami kominów.

Jedno z pięter kamienicy zajmuje muzeum Gaudiego, w którym prezentowane są między innymi projektowane przez niego meble, modele kamienicy oraz wykonane z łańcuszków symulacje wytrzymałości wykorzystywanych przez architekta sklepień parabolicznych.

Na czwartym piętrze kamienicy udostępnione zwiedzającym jeden z apartamentów, oddających wystrój tego miejsca z początku XX wieku.

W 1969 roku La Pedrera została uznana oficjalnie za pomnik historii przez władze Hiszpanii, a w 1984 kamienica trafiła na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
słabetakie sobiedobrebardzo dobreznakomite (2 ocen, średnia: 5,00 na 5)
Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz

2 komentarze “Casa Milà”

  1. mrozka pisze:

    Na żywo wygląda to jeszcze piękniej, ale i zdjęcia wspaniałe 🙂

  2. Krystyna pisze:

    Też byłam. Urzekła mnie Barcelona. Miasto ma duszę. Po powrocie zaczęłam szukać wszelkich materiałów dotyczących Gaudiego. Pełna fascynacja i podziw. Kocham sztukę/