Berlin w jeden dzień
Jednym z najbardziej charakterystycznych punktów miasta – Brama Brandenburska (Brandenburger Tor) – została zaprojektowana przez niemieckiego architekta Carla Gottharda Langhansa i wzniesiona w latach 1789-1791.
Przez lata w pobliżu Bramy miały miejsce wydarzenia historyczne: świętowanie powstanie cesarstwa i dojście Hitlera do władzy. W maju 1945 tutaj zawisła flaga radziecka, a w 9. listopada 1989 rozbito pierwsze fragmenty muru berlińskiego.
Reichstag – ukończony 5 grudnia 1894 roku został przebudowany w 1998 roku według projektu sir Normana Fostera.
Budowla symbol – w 1918 roku Philipp Schmeidemann proklamował z jej okien powstanie Republiki Weimarskiej. Podpalenie budynku w nocy z 27 na 28 lutego 1933 i oskarżenie komunistów rozpoczęło nagonkę polityczną przeprowadzaną prze hitlerowców.
Z historycznym Reichstagiem sąsiadują nowoczesne budynki niemieckiego parlamentu – Bundestagu (Paul Löbe Haus).
Urząd Kanclerza (Bundeskanzleramt) jest przykładem nowoczesnej architektury w dzielnicy rządowej (Regierungsviertel).
Ambasada Rosji przy Unter den Linden wybudowana w 1952 jako ambasada ZSRR na działce dawnej ambasady carskiej Rosji.
Katedra Berlińska została zaprojektowana jako pomnik dynastii Hohenzollernów – ponad 90 członków rodziny pochowano w kryptach. Wieża telewizyjna (Fernsehturm) wzniesiona w latach 1965-1969 jest najwyższą budowlą miasta 362 m.
Założony w 1810 roku z inicjatywy Wilhelma von Humbolda Uniwersytet Berliński (Humboldt Universität) przy Unter den Linden, w którym pracowało wielu wybitnych naukowców – m.in. Albert Einstein, Friedrich Engels, Karl Marx, Georg Wilgelm Friedrich Gegel.
Plac Bebela (Bebelplatz), który kiedyś nosił nazwę Opernplatz zaprojektowano jako punkt centralny Forum Fridericianum.
Główny dworzec kolejowy Berlina (Berlin Hauptbahnhof) zaprojektowany przez Meinharda von Gerkana otwary 26 maja 2006 roku jest drugim co do wielkości dworcem kolejowym w Europie.
Jak dla mnie jeden dzień to strasznie mało na zwiedzanie tak pięknego miasta, ale zdjęcia super.
Berlin jest wspaniałym miastem, które z przyjemnością można odwiedzić. Polecam wyjazd tam wszystkim, a zwłaszcza tym, których może interesuje historia Niemiec
Piekne fotki, ale chciałabym wiedziec kiedy zawieszono polską flagę
na Bramie Brandenburskiej, bo o ile mi wiadomo zawiesił ją juz nieżyjący pan KUKLIS.
bardzo ładne foty
bardzo ładne fotografje na prawde