Podróże » Górny Śląsk, Polska

Zamek w Pszczynie

6 marca 2010
3 komentarze Wyślij stronę Wyślij stronę

Klasycystyczny pałac magnacki udostępniony jest turystom jako Państwowe Muzeum Zamkowe w Pszczynie.

Pierwszą budowlę obronną na miejscu dzisiejszego pałacu wzniesiono między XI a XIII wiekiem. Najprawdopodobniej stanowiła strażnicę na szklaku handlowym między Morawami a Rusią.

Na przestrzeni wieków zamek był kilkukrotnie przebudowywany – począwszy od XVI wieku. Po pożarze w 1679 roku Consilio Milius przygotował projekt przebudowy w stylu renesansowym. W 1734 roku architekt Christian Jahne rozpoczął przebudowę, mające nadać zamkowi charakter barokowy. 7 lipca 1737 roku prace przerwał pożar, a kolejna odbudowa trwała aż do 1768 roku. Budowla uzyskała kształt podkowy otwartej na rynek miasta.

Kolejny raz zamek przebudowano w latach 1870-1876 według projektu architekta francuskiego Aleksandra Destailleur. Budowla uzyskała bardziej przysadzisty charakter, gruntownie przeprojektowano także wnętrze z reprezentacyjna jadalnią, salą lustrzaną i okazałą klatką schodową nawiązująca do Wersalu.

Na przestrzeni wieków właścicielami zamków byli książęta piastowscy, czescy, magnaci węgierscy i niemieccy. Przedstawiciele znanych rodów Przemyślidów, Promnitzów, Anhaltów i Hochbergów.

Podczas I wojny światowej pszczyński zamek mieścił Kwaterę Główną cesarza i był siedzibą sztabu niemieckich wojsk. Kluczowe decyzje podejmowali tu Wilhelm II, marszałek Paul von Hindenburg oraz szef sztabu wschodniego generał Erich Ludendorff.

Od 9 maja 1946 roku wnętrza zamku udostępnione są zwiedzającym. Wnętrza zamku są doskonale zachowane – w budynku pozostało aż 80% oryginalnego wyposażenia z XIX i początków XX wieku. Odtworzono miedzy innymi wnętrza apartamentów cesarza Wilhelma II, a do stałych ekspozycji należą Gabinet Miniatur i zbrojownia.

Pałac wraz z przyległym parkiem stanowi jeden z najpiękniejszych w południowej Polsce zespół pałacowo-parkowy.
Muzeum mieści się w Pszczynie przy ul. Bramy Wybrańców 1
słabetakie sobiedobrebardzo dobreznakomite (brak ocen)
Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz

3 komentarze “Zamek w Pszczynie”

 1. Jerzy pisze:

  Jeszcze nie małem przyjemności odwiedzić Pszczyny. Wybieram się tam od dwóch lat i zawsze coś wypadnie. Podziwiam zdjęcia apartametów cesrskich. Od kilku lat pracuje na Księgą Cesarską – dużą pozycją poświęcona epoce wiktoriańsko-wilhelmińskiej. Polecam moją stronę http://www.mojewendrowki.eu. Jest tu dużo informacji z terenów Polski północnej, ale i o cesarzu też sporo.

 2. Rudek pisze:

  Bardzo lubię zamek w Pszczynie. Są świetą – zawsze do parku na spacer można iść.

 3. Kasia Watras pisze:

  Nie znam zbyt wiele równie dobrze urządzonych i zachowanych muzeów w Polsce. Czuć, że rzeczy, które się tak ogląda faktycznie służyły ich pierwotnym właścicielom.
  W zasadzie co roku odwiedzam Zamek w Pszczynie. I polecam.