Warning: Declaration of All_in_One_SEO_Pack::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL) should be compatible with All_in_One_SEO_Pack_Module::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL, $post = NULL) in /wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/aioseop_class.php on line 12
 Vaduz
Podróże » Lichtenstein, Vaduz

Vaduz

11 lipca 2009
Brak komentarzy Wyślij stronę Wyślij stronę

Księstwo Lichtenstein leży pomiędzy Austrią i Szwajcarią. Powierzchnia Lichtensteinu liczy 160 km2, a liczba ludności około 35 tysięcy. W skład Księstwa wchodzi 11 gmin w regionach Oberland (Vaduz, Balzers, Planken, Schaan, Triesen, Triesenberg) i Unterland (Eschen, Gamprin, Mauren, Ruggell, Schellenberg).

Lichtenstein jest członkiem wiel międzynarodowych organizacji, w tym Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, Rady Europy, ONZ, EFTA i światowej Organizacji Handlu. Związek poprzez unią monetarną i pocztową ze Szwajcarią zapewnia także bezpieczeństwo zewnętrzne.

W 2003 roku w referendum zmieniono konstytucję Księstwa przyznając silniejsze uprawnienia monarchy, który ma m.in. prawo do absolutnego weta we wszystkich ustawach 25osobowego parlamentu. Władzę wykonawczą stanowią premier i 4 ministrów, zwanych radcami rządowymi.
Zgodnie z konstytucja narodową religią Księstwa jest katolicyzm. W 1997 roku papież Jan Paweł II powołał archidiecezję z siedzibą w Vaduz.

Stolicą Lichtensteinu jest Vaduz – pod względem wielkości drugie miasto Księstwa z liczbą około 5000 mieszkańców. Tutaj mieszczą się siedziby urzędów centralnych, landtagu (parlamentu) i rządu.

Na wzgórzu, z którego roztacza się widok na miasto, wznosi się Zamek Vaduz (Schloss Vaduz). Budowla nie jest dostępna dla zwiedzających. Budynek sięga historią XII wieku, a pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1322 roku. Na przestrzeni wieków przebudowywany mieścił między innymi koszary. Od 1932 roku jest siedziba panujących książąt.


Z produktem krajowym brutto na 1 mieszkańca rzędu 130 tys. dolarów Lichtenstein jest jednym z najbogatszych państw świata. Ze względu na niskie podatki i prawo bankowe Księstwo uważane jest za raj podatkowy – mają tu swoje nominalne siedziby liczne firmy zagraniczne i towarzystwa finansowe.

słabetakie sobiedobrebardzo dobreznakomite (1 ocen, średnia: 5,00 na 5)
Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz