Podróże » Alzacja, Francja

Strasburg

31 lipca 2010
Brak komentarzy Wyślij stronę Wyślij stronę

Leżący w Alzacji nad Renem Strasburg znany jest przede wszystkim jako siedziba wielu instytucji europejskich. Stolica Alzacji to miasto o niezwykle bogatej historii, a jej centrum – jako jedno z nielicznych miast na świecie – znajduje się na liście światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Historyczne centrum Strasburga otoczone jest ze wszystkich stron kanałami. Można je także podziwiać z pokładu statków wycieczkowych, które okrążają starówkę w trwającym około godziny rejsie. Gospodarka wodna jest dla miasta niezwykle istotna – na kanałach zbudowano wiele śluz. W Strasburgu funkcjonuje największy we Francji port rzeczny.

Historia miasta sięga starożytności – w miejscu starożytnej osady celtyckiej założono Strasburg w 12 roku p.n.e. 500 lat później miasto wchodziło w skład państwa Franków.

Na przestrzeni wieków Strasburg stawał się Wolnym Miastem Rzeszy (1262 r.), był przyłączony do Francji (1681 r.), tracąc status wolnego miasta w czasach rewolucji francuskiej. Po wojnie francusko-pruskiej Strasburg został przyłączony do Cesarstwa Niemieckiego, by po I wojnie światowej (1918 r.) zostać ponownie przejętym przez Francję. W czasach II wojny światowej został zajęty w 1940 roku przez wojska niemieckie, by 4 lata później zostać wyzwolonym przez wojska alianckie gen. Leclerca.

Strasburg zyskał w przyszłości przydomek miasta tysiąca kościołów ze względu na wiele budowli o charakterze sakralnym.

Największym kościołem katolickim Strasburga jest gotycka  Katedra Najświętszej Marii Panny wzniesiona w latach 1176-1439. Prze pewien czas (1625-1874) był to najwyższy budynek na świece – dzięki mierzącej 142 m wieży.

Europejski Trybunał Praw Człowieka Siedziba Rady Europy Strasburg jest siedzibą wielu instytucji europejskich, takich jak Europejski Trybunał Praw Człowieka (ang. European Court of Human Rights, fr. Cour Européenne des Droits de l?Homme)  i Rada Europy (ang. Council of Europe, fr. Conseil de l?Europe).

Także w Strasburgu ma jedną z siedzib (obok Brukseli i Luksemburga) Parlament Europejski, reprezentujący obywateli państw należących do Unii Europejskiej.
Budynek Louise Weiss wzniesiony na północny wschód od strasburskiej starówki oddano do użytku 14 grudnia 1999.

Parlament Europejski

Wbrew częstej opinii to nie w Strasburgu Johannes Gutenberg opracował technikę druku – w rzeczywistości miejsce jego pracy była Moguncja (Meinz).
słabetakie sobiedobrebardzo dobreznakomite (brak ocen)
Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz