Podróże » Hiszpania, Katalonia

Sagrada Familia

6 listopada 2010
1 komentarz Wyślij stronę Wyślij stronę

Świątynia Pokutna Świętej Rodziny (w języku katalońskim: Temple Expiatori de la Sagrada Família) uważana jest za największe osiągnięcie Antoniego Gaudiego. Projekt kościoła jest równie niezwykły co historia jego budowy.

Budowę rozpoczęto w 1882 roku według projektu Paula Villara. Następnie pracę nad projektem przejął Antonio Gaudi, który gruntownie zmienił projekt, nadając kościołowi własny wyjątkowy charakter. Osobiście projektował niemal każdy detal, poświęcając się całkowicie tej budowie w ostatnich 15 latach swojego życia. Gdy zmarł, dzieło pozostawało nadal w fazie budowy – ukończono kryptę, jedną wieżę, fragment absydy i Fasadę Narodzenia Pańskiego.

Podczas wojny domowej w Hiszpanii w 1936 roku znaczna część dokumentacji projektował została zniszczona. Jednak pozostałe plany pozwoliły na wznowienie budowy w 1957 roku. Istniejące obecnie wieże ukończono w 1975 roku. Prace budowlane trwają nadal – ich zakończenie planowane jest na rok 2026.

Projekt nawiązującej do świata przyrody bryły kościoła zakłada powstanie 18 wież: 12 poświęconych apostołom (wzniesiono już 8 z nich), 4 poświęconych ewangelistom, jednej wieży Maryi Panny oraz 170-metrowej iglicy symbolizującej Chrystusa z barankiem u szczytu. Zaprojektowano trzy fasady: Fasadę Narodzenia, złożoną z trzech portali: Wiaty, Nadziei i Miłości, Fasadę Męki Pańskiej oraz Fasadę Chwały Pańskiej. Wnętrze ma pomieścić 5500 wiernych.

Sagrada Familia ma status bazyliki i nie jest katedrą, jak się często podaje.

Świątynia jest doskonale oświetlona nocą. Zwiedzając Barcelonę, warto to miejsce odwiedzić zarówno w dzień, jak i po zmroku. Sagrada Familia jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc – nie tylko w Barcelonie i Katalonii, ale całej Hiszpanii.

Zobacz także wnętrze kościoła Sagrada Familia.
słabetakie sobiedobrebardzo dobreznakomite (5 ocen, średnia: 4,20 na 5)
Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz

1 komentarz “Sagrada Familia”

  1. Jan pisze:

    Przepiękna budowla – w każdym detalu widać kunszt projektanków i wykonawców.