Podróże » Łotwa

Ryga

24 lipca 2011
2 komentarze Wyślij stronę Wyślij stronę

Ryga została założona w 1201 roku przez biskupa Alberta von Buxhövden, choć już w X wieku na tych terenach istniała osada plemienia Liwów. W połowie XIII wieku Ryga stała się miastem bardzo silnym ekonomicznie, jako miasto Ligi Hanzeatyckiej i ważny ośrodek handlu. Przez kilkaset lat pozostawała pod silnymi wpływami niemieckimi i szwedzkimi. W latach 1561-1621 należała do I Rzeczypospolitej. W tym okresie prężnie rozwinęło się tu rzemiosło i powstała pierwsza drukarnia.

Po wojnach szwedzkich Ryga znów przeszła pod szwedzkie panowanie. W 1710 roku została opanowana przez Rosję, a po II wojnie stała się częścią ZSRR.

Od 21 sierpnia 1991 – dnia ogłoszenia niepodległości przez Łotwę – Ryga ponownie została stolicą państwa łotewskiego.
Obecnie liczba mieszkanców stolicy Łotwy przekracza 700 tysięcy.

Stare miasto Rygi, w którym gotyckie budowle sąsiadują z jednym największych w Europie skupisk architektury secesyjne wpisane jest na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.
słabetakie sobiedobrebardzo dobreznakomite (1 ocen, średnia: 5,00 na 5)
Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz

2 komentarze “Ryga”

  1. Danusia pisze:

    Piękne zdjęcia z opisami to rzadkość. Jestem zachwycona. Byłam w czerwcu 2011 r w Rydze i dopiero teraz opisuję swoje zdjęcia ( też robię ich dużo, bo lubię wracać wspomnieniami do moich podróży). Na taką ciekawą stronę będę często zaglądać. Serdecznie pozdrawiam

  2. […] SprintAir miałem okazję wybrać się samolotem Saab 340 (reg. SP-KPH) w wersji cargo do Rygi na Łotwie. Saab 340 to samolot turbośmigłowy o rozpiętości skrzydeł 21.44 m i długości […]