Podróże » Berlin, Niemcy

Reichstag

14 października 2009
1 komentarz Wyślij stronę Wyślij stronę

Neorenesansowy Reichstagsgebaude – siedziba niemieckiego Bundestagu – wzniesiono według projektu Paula Wallota w latach 1884-1894. Do 1918 roku budynek był miejscem obrad parlamentu II Rzeszy Niemieckiej. W latach 1919-1933 w budynku odbywały się posiedzenia parlamentu Republiki Weimarskiej.

W 1916 roku na fasadzie budynku umieszczono (przewidziany już na etapie budowy) napis: Dem Deutschen Volke (Narodowi niemieckiemu).

27 lutego 1933 roku budynek Reichstagu został zniszczony w pożarze, który najprawdopodobniej był wynikiem podpalenia przez hitlerowców. Zdarzenie – o którego spowodowanie oskarżono wówczas komunistów – było dla Adolfa Hitlera pretekstem do ogłoszenia zarządzeń o ochronie narodu i państwa i wprowadzenia władzy dyktatorskiej.

W czasie II wojny światowej okna Reichstagu zostały zamurowane, a w budynku wytwarzano elementy radiowe. Później budynek stał się siedzibą lazaretu i oddziału położniczego szpitala (w budynku urodziło się kilkaset dzieci).
Przez wojska radzieckie walczące o Berlin budynek Reichstagu był traktowany jako symbol niemieckiego narodowego socjalizmu. Stąd też stał się celem licznych ataków.

Po wojnie dopiero w 1955 roku Bundestag zdecydował o odbudowie Reichstagu. Wcześniej jednak 22 listopada 1954 wysadzono w powietrze kopułę – rzekomo, aby odciążyć zniszczoną konstrukcję budynku.
W 1961 konkurs na odbudowę wygrał architekt Paul Baumgarten. Prace zakończono w 1973 roku, jednak nie odbudowano kopuły Reichstagu.

W latach 1961?1989 w bezpośrednim sąsiedztwie budynku Reichstagu, znajdującego się w Berlinie Zachodnim, przebiegał mur berliński.

6 października 1990 po zjednoczeniu Niemiec ogólnoniemiecki Bundestag zdecydował o przeniesieniu siedziby parlamentu i rządu z Bonn do Berlina. 20 czerwca 1991 podjęto decyzja Bundestagu w Bonn przypieczętowała przeniesienie parlamentu do Berlina.

Rozpisany w 1993 roku międzynarodowy konkurs na przebudowę Reichstagu. Po licznych perypetiach i modyfikacjach wybrano projekt autorstwa Normana Fostera. 19 kwietnia 1999 Foster w ramach symbolicznej uroczystości przekazał klucze do Reichstagu prezydentowi niemieckiego Bundestagu Wolfgangowi Thierse. Bundestag rozpoczął pracę w Reichstagu 7 września 1999.

W ramach przebudowy wzniesiono kopułę Reichstagu, która jest otwarta dla turystów i jest obecnie jedną z głównych atrakcji Berlina.
słabetakie sobiedobrebardzo dobreznakomite (brak ocen)
Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz

1 komentarz “Reichstag”

  1. Bartosz pisze:

    Piękne zdjęcia. Reichstag – super budynek z historią. Jade z dziewczyną na dach podziwiać widoki.