Warning: Declaration of All_in_One_SEO_Pack::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL) should be compatible with All_in_One_SEO_Pack_Module::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL, $post = NULL) in /wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/aioseop_class.php on line 12
 Pszczyna
Podróże » Górny Śląsk, Polska

Pszczyna

6 marca 2010
Brak komentarzy Wyślij stronę Wyślij stronę

Początkowo Ziemia Pszczyńska była częścią Małopolski. W 1178 roku panowanie przejął książę opolsko-raciborski, czyniąc okolicę częścią Śląska. Pierwsze wzmianki dotyczące Pszczyny (niem. Pleß) pochodzą z 1303 roku, a jako siedziba miasta grodu (civitas) wymieniana jest od 1327 roku.

Na przestrzeni kolejnych wieków Ziemia Pszczyńska znajdowała się we władaniu książąt piastowskich, czeskich, magnatów węgierskich i niemieckich – reprezentantów znanych rodów: Thurzonów, Promnitzów, Anhaltów i Hochbergów.

Od 1517 roku, gdy Ziemię Pszczyńską objął magnat węgierski Aleksy Thurzon, tę część Rzeszy Niemieckiej nazywano Pszczyńskim Wolnym Państwem Stanowym. Władca Ziemi Pszczyńskiej podlegał bezpośrednio cesarzowi, stojąc na czele 4 miast (Pszczyna, Bieruń, Mikołów, Mysłowice) i 50 wsi (właściciele kolejnych 27 wsi było lennikami właścicieli Pszczyny).

Podczas I wojny światowej przekazany przez Hochbergów Wilhelmowi II zamek w Pszczynie stanowił jego kwaterę główną oraz siedzibę sztabu wojsk niemieckich. II wojna światowa, mimo toczonych w pobliżu walk, nie została w istotnym stopniu zniszczona. 10 litego 1945 roku miasto zostało wyzwolone przez Armię Czerwoną.

Obecnie Pszczyna jest siedzibą powiatu pszczyńskiego i gminy wiejsko-miejskiej. Stare miasto zachowało średniowieczny układ przestrzenny, który ograniczając ulice Warowna, Piwowarska i Basztowa. Rynek, otoczony kamienicami z XVIII i XIX wieku, jest jednym z najpiękniejszych w południowej Polsce.
Turystom udostępniono Muzeum Zamkowe znajdujące się w siedzibie książąt pszczyńskich – miejscu wielu niezwykle istotnych wydarzeń w historii. Pszczyna jest znana także z jednego z najpiękniejszych na Górnym Śląsku parku, o łącznej powierzchni 156 ha, podzielonego na Park Zamkowy, Park Dworcowy i Park Zwierzyniec.
słabetakie sobiedobrebardzo dobreznakomite (1 ocen, średnia: 5,00 na 5)
Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz