Podróże » Polska, Warszawa

Powązki

6 maja 2005
78 komentarzy Wyślij stronę Wyślij stronę

Groby cmentarza Powązkowskiego ozdobione są pomnikami, rzeźbami i medalionami o wysokiej często wartości artystycznej.

W 1791 teren cmentarza otoczono murem, wyznaczono plac pod katakumby, wzniesione przez kapitułę warszawską, 1793 zbudowano kościół cmentarny Św. Karola Boromeusza. Cmentarz i kościół zaprojektował architekt króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, D. Merlini.

Cmentarz Powązkowski, cmentarz na Powązkach, cmentarz w Warszawie, jedna z najstarszych polskich nekropolii. Założony na gruntach przylegających do wsi Powązki, ofiarowanych przez synów Melchiora Szymanowskiego, stolnika warszawskiego i starosty klonowskiego, przeznaczony na miejsce pochówku dla mieszkańców 3 parafii – NMP, Św. Jana i Św. Andrzeja.

Powązki Wojskowe W sąsiedztwie Starych Powązek znajduje się Cmentarz Wojskowy na Powązkach, tzw. Powązki Wojskowe, który często jest błędnie utożsamiany z Cmentarzem Powązkowskim.

Tę nekropolię założono w 1912 roku, początkowo celem grzebania żołnierzy garnizonu carskiego. W 1921 cmentarz uzyskał status Cmentarza Wojskowego – czytaj więcej.

Cmentarz Wojskowy znajduje się w Warszawie przy ul. Powązkowskiej 43/45.
słabetakie sobiedobrebardzo dobreznakomite (7 ocen, średnia: 3,86 na 5)
Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz

78 komentarzy “Powązki”

 1. margot pisze:

  Proszę o pomoc w odnalezieniu rodziny majora Wacława Wicherkiewicza,który jest ofiarą zbrodni katyńskiej (Charków 1940). Ustaliłam dokładnie jego genealogię w Archiwum Miasta Stoł. Warszawy oraz poprzez dokumenty i przekazy rodzinne – jestem jego powinowatą. Grób jego dziadków znajduje się na Starych Powązkach w kwaterze nr 21.Sprawa jest b. pilna, ponieważ 22.09 br. posadzony zostanie w Krakowie Dąb Pamięci
  Majora Wacława Wicherkiewicza. W imieniu Krakowskiej Rodziny Katyńskiej z góry dziękuję

 2. Marta pisze:

  Gdzie leży Tadeusz Nalepa?? zm. 2007

 3. nevermind pisze:

  pojedź i sprawdź?

 4. ilona zatorska antonowicz pisze:

  kwatera 160

 5. kwatera 160 pisze:

  ilona zatorska antonowicz

 6. Gosia pisze:

  Szukam grobu mojej prababci HELENY PARYPIŃSKIEJ , SŁOMSKEJ Zginela w Warszawie w 1939r Może ktoś pomoże. Oczywiście jest pochowana na Powązkach

 7. justyna pisze:

  Prosba, wybieram sie do Warszawy na cmentarz odwiedzić Pana Marcina Pawl=łowskiego z TVn-u /czy ktoś wie która to kwatera?/

 8. iwi pisze:

  Czy ktoś wie gdzie mogę zadzwonić, ewentualnie napisać w sprawie lokalizacji nagrobku na Powązkach. Mam wszystkie dane oprócz daty pochówku i nie wiem gdzie mogę się zgłościć, a ponieważ nie jestem z Warszawy mam z tym problem. Za pomoc z góry dziękuje!!!

 9. Genowefa pisze:

  W 1954 roku na Powązkach tam gdzie chowano dzieci zostala pochowana moja siostra Urszula Rogalska .W jaki sposób mogę rozpocząć sprawdzanie gdzie znajduje się jej grób.Prawdopodobnie niektóre groby zostaly przeniesione w inne miejsce.Uprzejmie proszę o pomoc

 10. malina pisze:

  lubie cmentarze

 11. teddy 49 pisze:

  W latach 60-tych ubiglego stulecia uczestniczylem w wycieczce szkolnej na Powazkach. W okolicy tzw Alei Zasluzonych odkrylem grob rodzinny dwoch oficerow, o ile pamietam w stopniach majora i podpulkownika pochowanych o ile pamiec mnie nie myli w 1939 i 1940 albo 1941 roku. Nosza obaj nazwisko Maryniak, imion nie pamietam. Poniewaz mieszkam od 25 lat za oceanem, bylbym wdzieczny za kilka fotografii tego miejsca albo o blizsze informacja na moj e-mail.

 12. ryb pisze:

  To cmentarz komunalny, więc dostępny dla wszytkich. nigdy nie spotkałam się z płatnym wstępem na cmentarz. a mapa by sie przydała, tak tak.

 13. czuboolka pisze:

  Chciałabym się wybrać z klasą na ten cmentarz. I o to moje pytania: Czy dostaniemy się bez problemu jeżeli grupa liczy 40osób? Czy jest jakaś opłata?

 14. czuboolka pisze:

  Chciałabym się wybrać z klasą na ten cmentarz. I o to moje pytania: Czy dostaniemy się bez problemu jeżeli grupa liczy 40osób? Czy jest jakaś opłata?

 15. gosia pisze:

  poszukuje grobu mojej prababci HELENY SŁOMSKIEJ lub PARYPINSKIEJ pochowanej na Powązkach w 1939 może ktoś kto ma rodzine na tym cmentarzu jest w stanie mi pomóc.

 16. kinga pisze:

  czy ktoś mógłby udzielić zerszych informacji o annie mireckiej lubowickiej pochwanej na powązkach?(zm2003roku)

 17. karolina pisze:

  Piękna strona:) aby takich więcej, ale nie jest proste odszukać na tej czy innej stronie planu Powązek. A poruszanie się po nich dla amatorów jest dość trudne gdy się chce obejrzeć groby sławnych ludzi. Gdyby był on umieszczony było by super. Pozdrawiam:)

 18. zosia pisze:

  Strona bardzo sympatyczna. Ładne fotografie. Szkoda że tak mało :)))) Będę zaglądać od czasu do czasu …

 19. onna pisze:

  mam pytanie: jeśli ktoś z Was znajdzie jakiekolwiek informacje na temat Olesia Włodzia Karczewskiego (tak jest napisane na nagrobku) zmarłego prawdopodobnie w 1846 lub 1856, żył lat 5 miesięcy 6, to proszę, piszcie na tej stronie. z góry dziękuję.

 20. Mateusz pisze:

  Bardzo chciałbym dowiedzieć sie w której części tego cmętarza leża Zośka,Alek,Rudy.Pozatym strona jest świetnie wykonana.

 21. Kasia:) pisze:

  nie bylam nigdy w warszawie a co dopiero na powazkach ale na pewno kiedys wpadne;) pzdr

 22. monisia145 pisze:

  witam!!byłam wczoraj na Powązkach..cmentarz robi cudowne wrażenie.

 23. Adrian pisze:

  cmentarz robi wrażenie. tylko przydałby się jakiś katalog gdzie spoczywają największe sławy. cmentarz ten to ewenement na skalę europejską a nawet i światową!!!

 24. Adrian pisze:

  Rudy, Zośka i Alek leżą na cmentarzu wojskowym często zwanym Nowymi Powązkami bylem tam 2 dni temu i widziałem [*]

 25. iguś pisze:

  powązki:):)piękny:)a wszcególnosci dla harcerzy:)

 26. julek pisze:

  podobał sie tam komuś

 27. Andzia pisze:

  Kto wie gdzie leżą Rudy,Zośka i Alek?! Bo na Powązkach nie mogłam ich znaleźć?! Pomóżcie mi napisze jak wiecie

 28. marcin pisze:

  bylem dzisiaj na tym cmentarzu.cos pieknego…!

 29. Eugeniusz pisze:

  Chciałem się dowiedzieć czy na Powązkach spoczywają Pudłowscy Witold i Eugenia

 30. maria pisze:

  bylam na cmentarzu 29 czerwca 2006. Podzielam oburzenieWojtka, ewy i wielu innych, którzy tak jak ja po omacku szukali grobów. Tylko przez przypadek trafiłam na niektóre dla mnie ważne. Gratuluję kardynałowi Glempowi skromności za wybudowania potężnego grobowca z czarnego marmuru dla swoich wiernych księży.Co by na to powiedziała Siostra Teresa z Kalkuty? Boże widzisz i nie grzmisz?

 31. maria pisze:

  bylam na cmentarzu 29 czerwca 2006. Podzielam oburzenieWojtka, ewy i wielu innych, którzy tak jak ja po omacku szukali grobów. Tylko przez przypadek trafiłam na niektóre dla mnie ważne. Gratuluję kardynałowi Glempowi skromności za wybudowania potężnego grobowca z czarnego marmuru dla swoich wiernych księży.Co by na to powiedziała Siostra Teresa z Kalkuty? Boże widzisz i nie grzmisz?

 32. kaj pisze:

  Powązki są piękne. wybieram się w poniedziałek lub we wtorek. Czy jest ktoś chętny by towarzyszyć, jezeli chodzi o sprawdzenie czegoś, to także mogę pomuc.

 33. Teresa pisze:

  Gdzie można napisać z prośbą o wskazanie miejsca pochówku mojej cici.Znam datę pochówk mam kwit ale bez nr kwatery 1941 r

 34. ewa pisze:

  prosze o zajęcie się mapą Powązek. Cciałabym odwedzić tam swoich ś.p.znajomych i nie mogę ich poszukać. To skandal ! ewa Korbońska

 35. wojtek pisze:

  Dlaczego nie ma na Powązkach a i w internecie) planu z zaznaczonymi miejscami pochówku znanych osób tak jak jest to na paryskim Pere Lachaise , gdzie ktoś kto pierwszy raz przyjdzie bez trudu wszedzie trafi .

 36. antoni pisze:

  dla Anny- to miejsce nazywa się OSTARIUM.

 37. Aneczka pisze:

  Czy ktoś może wie gdzie można sprawdzić kto robił nagrobki na Powązkach? bo interesują mnie te z aniolami … Z góry dziękuję:)

 38. anna pisze:

  Pomóżcie: jak nazywa sie miejsce, do którego przenosi sie odnajdywane w trakcie prac na cmentarzu szczatki ludzkie?Ta nazwa jest na planie Powązek Wojskowych. Nie jestem z Warszawy i nie mogę tego sprawdzić.

 39. Daniel pisze:

  Szukałem grobu A. Osieckiej 2 godz. nie znalazłem mówiono pole 284B NIE MA czy ktoś wie gdzie jest!!!!!!!!!

 40. ania pisze:

  ładny na pewno jest ten cmentarz

 41. TOŚKA pisze:

  ALE JAZDA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 42. renata pisze:

  Na cmentarzu leży wiele sławnych kobiet, aktorek, naukowców, matka SZopena, siostry Fryderyka,

 43. Ryba- Harcerka pisze:

  zgadzam sie z OLO

 44. koryna pisze:

  odstapie prawa do pochoku na Powazkach prosze o kontakt 041 3943045

 45. OLO pisze:

  Dziwi mnie bardzo,że ludzie o inteligencji „buraka” , nawet na stronach poświęconych zmarłym swoimi wulgaryzmami i głupotą potrafią zamienic chwilę zadumy w irytację.

 46. madziorek888 pisze:

  Nie jestem z Warszawy, ale mieszkałam tam kilka m-cy i nie wyobrażałam sobie aby ominąć miejsce jakim jest cmentarz powązkowski. Oszałamiające miejsce, które wprowadziło mnie w wielką nostalgię. Chciałam odwiedzić i pomodlić się przy grobach sławnych osobistości. Odwiedziłam A. Osiecką, Cz. Niemena, M. Perepeczko, D. Trafankowską, G. Ciechowskiego, J. Waldorfa, K. Kieślowskiego, s. Kisielewskiego i wielu innych. To naprawdę wielkie przeżycie i bardzo cieszę się tym faktem. Polecam wszystkim. Muszę jeszcze raz pojechać na ten cmentarz ale w porze letinej, bo byłam niestety zimą, Pozdrawiam

 47. gaga pisze:

  bylam tam jest pieknie atmosfera wprost nie do opisania szkoda tylko ze nie jest zadban pomniki rozsypoja sie ze starosci a przeciez to jest czesc naszej historji zadbajmy o naszych wybitnych polakow nawet jesli sa to tylko kamienie

 48. someone pisze:

  czy ktoś wie coś o Lusi Raciborskiej interesuje mnie wszystko?

 49. ktosia;D pisze:

  elo wam!! tam jest luzbluz i orzeszki:P fajnie jest ;D ale ehhh….smutnawo tak;( ale ladnie;D

 50. Zobenka pisze:

  zrozpaczona chyba jestes malo zrozpaczona skoro nie potrafisz znalezc informacji w necie wystarczy wpisac w wyszukiwarke haslo cmenarz powazki i juz masz ,powodzenia nie rozpaczaj tylko berz sie do roboty,a jesli chodzi o strone to naprawde wspanialy pomysl ,gratuluje 🙂

 51. zrozpaczona pisze:

  e w którym roku powstał ten cmentarz i na jakiej dokładnie ulicy on leży plz niech mi kto powie bo mam z tego kartkówe jak co to mój nr na kom:661733193 albo gg:2655883

 52. PAWEŁ pisze:

  B.DŁUGO SZUKAŁEM GROBU A.OSIECKIEJ.ZA DRUGIM PODEJŚCIEM ZNALAZŁEM.CMENTARZ,JAKO MIEJSCE ZADUMY,SUPER.CZYSTO I CZYTELNIE!GRATULACJE ZA POMYSŁ TABLICY DOT.POCHÓWKU ZNANYCH ARTYSTÓW,PRZY BRAMIE GŁÓWNEJ.JESTEM Z Łodzi.

 53. 481249123 pisze:

  leży tam barzdzo wielu artystów, poetów polskich i część mojej rodziny.Powązki jako cmentarz bardzo mi sie podobają.

 54. maryś pisze:

  ja pochodzę z elbląga gdzie nie bylo zadnego przejawu walki o niepodległość. kiedy spacerowałam w sierpniu po powązkach i oglądałam te wszystkie groby powstańców…to jest niesamowite uczucie.

 55. Beata pisze:

  Czy ktoś wie coś o pochowanym w 1935r na Powązkach lotniku Grzegorzu Piotrowskim?

 56. bero 1910 pisze:

  i tak najlepszy jest RKS RADOMIAK RADOM 19R10!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 57. greg pisze:

  Witam. Czy ktoś moze mi powiedzieć ile kosztuje teraz mniej więcej miejsce na powązkach ja wiem że to i tak z księdzem trzeba rozmawiać ale mieszkam dośc daleko od W-wy i orietacyjnie pytam bo to piękny cmętaż a ja pochodzę z w-wy i kto wie może mnie stać na wieczny odpoczynek w tym miejscu. Może ktoś niedawno załatwiał tam miejsce za odp. zgóry dziekuję. Roman z Olsztyna.

 58. Doz Jean Las Kutas pisze:

  Co za pipet!!!!!!!!!!!!!1 ;))

 59. Wojtek pisze:

  Bardzo dobre są strony tej sieci

 60. henio pisze:

  słaba jakośc zdjec

 61. alicja pisze:

  podobają mi się nowe katakumby budowane wzdłuż muru. Jestem zainteresowana wykupieniem miejsca,ale nie wiem jak to zrobić.Będę wdzięczna za informację alicja

 62. Bond pisze:

  Zajedista fajne stronka

 63. Martina pisze:

  Byłam tam jest extra!!!

 64. Karol pisze:

  Moja siostra tam idzie na wycieczke. Napisałem to bo mi się nudziło NUDaaaaaaaaa……….!!!!!!!!!!!!

 65. k.a. pisze:

  wiesz, zalezy co dla Ciebie oznacza słowo sławny… groby powstanców…zasługują na miano kogoś wielkiego i lezy tam niejedna kobieta…

 66. michał pisze:

  czy ja mógłbym sie dowiedziec czy na cmetarzu na powązkach lezy jakas sławna kobieta?

 67. kasia pisze:

  super stronka

 68. dupa pisze:

  nie ma tu dzika ani ursusa!!!!!!!!

 69. patriota pisze:

  fajna stronka

 70. Magda pisze:

  no fajna ta stronka

 71. magda pisze:

  A mogłby mnie ktoś poinformawać jak już będzie wiedział że taki katalog wyszedł??

 72. magda pisze:

  A mogłby mnie ktoś poinformawać jak już będzie wiedział że taki katalog wyszedł??

 73. Sowa pisze:

  Ksiegi pochówków prowadzono na Powązkach od 1836 r., ale i tak spłonęły w powstaniu 1944. Od 1972 r. są wydawane materiały inwentaryzacyjne, które prawdopodobnie ma na myśli Teresa, ale obejmują one starą część cmentarza Zawsze mozna tez probowac szczęścia w monumentalnym dziele Stanisława Szenica lub skromnym przewodniku po Powązakch, opracowanym przez Społeczny Komitet Opieki nad starymi Powązkami. Swoją drogą w notce o kościele św. karola Boromeusza widzę już trzecią wersję daty jego powstania 😉

 74. Agata pisze:

  Czy ktoś może mi udzielić szerszych informacji o Joannie ze Szweykowskich Reszkowej( 1808-1842) pochowanej na Powązkach?

 75. Teresa pisze:

  niedlugo wyjdzie katalog inskrypcji nagrobnych.. z indeksem nazwiski i zawodow. cierpliwosci.

 76. Varrann pisze:

  Szukałem kiedyś grobu w kancelarii cmentarza po przeciwnej stronie ul. Powązkowskiej. Dobrze jest znać orientacyjną datę pochówku.

 77. dominik pisze:

  Mam pytanie jestem z brzeska Woj. małopolskie nie jestem pewny ale najprawdopodobniej leży na powiąkach nój pradziadek nie wiem jak to sprawdzić czy tam leży czy możecie mi powiedzieć jak to zrobić za odpowiedz z gówy dziękuje