Podróże » Berlin, Niemcy

Potsdamer Platz

7 października 2009
1 komentarz Wyślij stronę Wyślij stronę

Plac Poczdamski to jedno z najbardziej ruchliwych miejsc Berlina. W 1838 zbudowano w tym miejscu dworzec drugiej w Niemczech linii kolejowej, a w 1902 roku stację pierszej linii berlińskiego metra. W 1924 na placu zamontowano pierwszą w Berlinie sygnalizację świetlną.

Miejsce to symbolizuje także najnowszą historię Niemiec. Po II wojnie światowej Potsdamer Platz był miejscem, w którym spotykały się granice stref: amerykańskiej, brytyjskiej i radzieckiej. 13 sieprnia 1961 roku wraz ze wzniesieniem muru berlińskiego, Potsdamer Platz został podzielony na dwie części, przez co utracił swoje komunikacyjne znaczenie.

Po zjednoczeniu Niemiec w roku 1994 rozpoczęto przebudowę Placu. Otoczenie podzielono na cztery części przeznaczone do zabudowy przez różnych inwestorów. Przez następne kilka lat Plac Poczdamski stanowił największy w Europie plac budowy.

Największa część Placu została zagospodarowana przez firmę Daimler-Benz, która powierzyła projekt zagospodarowania Renzo Piano. Część ta jest obecnie zajęta przez budynki biurowe i mieszkalne – w tym Potsdamer Platz 1 – projektu znanych architektów, m.in. Richard Rogers, Arata Isozaki.

Zagospodarowanie drugiej części Placu zostało zaprojektowane przez Helmuta Jahna, praującego na zlecenie firmy Sony, która zlokalizowała przy Potsdamer Platz swą europejską siedzibę.

Przykryty utrzymującym się na stalowych linach szklanym dachem dziedziniec stanowi centralne miejsce zespołu Sony Center.
słabetakie sobiedobrebardzo dobreznakomite (brak ocen)
Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz

1 komentarz “Potsdamer Platz”

  1. Marek O. pisze:

    Piękna architektura. Wspaniale nasi sąsiedzi potrafią budować.