Warning: Declaration of All_in_One_SEO_Pack::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL) should be compatible with All_in_One_SEO_Pack_Module::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL, $post = NULL) in /wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/aioseop_class.php on line 12
 Parlament Europejski
Podróże » Alzacja, Francja

Parlament Europejski

31 lipca 2010
Brak komentarzy Wyślij stronę Wyślij stronę

Reprezentujący obywateli Unii Europejskiej Parlament Europejski ma oficjalną siedzibę w Strasburgu i Brukseli, gdzie odbywa się większość prac, i gdzie znajdują się biura poselskie, siedziby komisji i klubów. Biblioteka Parlamentu, Sekretariat i część zaplecza technicznego ma siedzibę w Luksemburgu.  Zwykle trwające tydzień sesje plenarne odbywają się w Strasburgu raz na miesiąc, czasem dwudniowe sesje organizowane są w Brukseli.

Budynek Louise Weiss otwarto 14 grudnia 1999 roku na północny-wschód od historycznego miasta przy skrzyżowaniu kanału Marne-au-Rhin oraz rzeki Ill (kilkaset metrów na zachód od siedziby Rady Europy).

Wraz z przestrzenią na zewnątrz budynku zajmują symboliczny plac na północny-wschód od historycznego miasta, zlokalizowany na skrzyżowaniu kanału Marne-au-Rhin oraz rzeki Ill, z jednej strony między Vosges z drugiej la Foret Noire (Czarny Las).

Członkowie Parlamentu reprezentują interesy obywateli Unii Europejskiej, przez których są wybierani w wyborach bezpośrednich od 1979 roku, choć historia tej instytucji sięga zapisów w traktatach założycielskich z lat pięćdziesiątych XX wieku.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się co pięć lat, a czynnie i bierne prawo wyborcze przysługuje każdemu obywatelowi Unii Europejskiej, niezależnie od kraju zamieszkania w ramach Unii. Posłowie w Parlamencie zasiadają według przynaleznosci do ogólnoeuropejskich ugrupować politycznych, a nie kraju pochodzenia.

Początkowo Parlament Europejski był ciałem konsultacyjnym, nie posiadającym władzy realnej. Kolejne traktaty (Jednolity Akt Europejski, Traktat z Maastricht, Traktat Amsterdamski) przyznawały Parlamentowi coraz więcej uprawnień, które obecnie obejmują:

  • przyjmowanie aktów prawa europejskiego – jako podmiot współdecydujący z Radą Unii Europejskiej lub konsutujący,
  • nadzór demokratyczny – np. poprzez zatwierdzanie składu Komisji Europejskiej i prawo zadawania pytań Komisarzom,
  • kompetencje budżetowe – także poprzez wspólne z Radą Unii Europejskiej zatwierdzanie budżetu Unii Europejskiej.słabetakie sobiedobrebardzo dobreznakomite (1 ocen, średnia: 1,00 na 5)
Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz