Warning: Declaration of All_in_One_SEO_Pack::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL) should be compatible with All_in_One_SEO_Pack_Module::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL, $post = NULL) in /wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/aioseop_class.php on line 12
 Montmartre
Podróże » Francja, Paryż

Montmartre

18 października 2009
1 komentarz Wyślij stronę Wyślij stronę

Montmartre jako niewielka wioska w 1960 roku została włączona przez Haussmanna w obręb Paryża. Od tego momentu rozpoczęto urbanizacją okolicy, a obecnie Montmartre i wzgórze o tej samej nazwie stanowią XVIII dzielnicę Paryża.

W 262 roku na wzgórzu męczeńską śmierć poniósł pierwszy biskup Paryża – Święty Dionizy (saint Denis) oraz towarzyszący mu Rustyk i Eleuter. Stąd nazwa Mons Martyrorum – Wzgórze Męczenników.

Na wzgórze można się dostać kolejką lub stromymi uliczkami i schodami. Montmartre jest najwyższym wzniesieniem w Paryżu – rozpościera się z niego wspaniała panorama miasta.

W połowie XIX wieku Montmartre stał sie ulubionym miejscem artystycznej cyganerii, z których większość żyła na granicy nędzy. Wraz ze wzrostem popularności dzielnicy, rosły także koszty utrzymania. W latach 20. XX wieku jako miejsce grupujące artystów w Paryżu większą rolę zaczął odgrywać Montparnasse.

Po I wojnie światowej na wzgórzu konsekrowano bazylikę Sacré Coeur – wspaniałą budowlę w stylu romańsko-bizantyjskim.

Niekwestionowanym centrum Montmartre jest Place du Tertre, gdzie panuje niepowtarzalny klimat budowany przez ulicznych artystów i restauracje, których ogródki zajmują większą część powierzchni.

Obok Montmartre (pomiędzy dzielnicami IX i XVIII) znajduje się Pigalle z placem o tej samie nazwie, słynnym w Polsce dzięki hasłu W Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigalle, z serialu Stawka większa niż zycie. Okolica słynie z życia nocnego i miejsc o nie najlepszej reputacji. W okolicy znajduje się także symbol nocnego życia Paryżakabaret Moulin Rouge, otwarty w 1889 roku i funkcjonujący do dziś.
słabetakie sobiedobrebardzo dobreznakomite (brak ocen)
Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz

1 komentarz “Montmartre”

  1. Roksana pisze:

    Bardzo przyjemny klimat dzielnicy, choć sporo w tym komercji… Nawet artyści czasem oczekują wynagrodzenia za zrobienie im zdjęcia przy pracy.