Montmartre
Montmartre jako niewielka wioska w 1960 roku została włączona przez Haussmanna w obręb Paryża. Od tego momentu rozpoczęto urbanizacją okolicy, a obecnie Montmartre i wzgórze o tej samej nazwie stanowią XVIII dzielnicę Paryża.
W 262 roku na wzgórzu męczeńską śmierć poniósł pierwszy biskup Paryża – Święty Dionizy (saint Denis) oraz towarzyszący mu Rustyk i Eleuter. Stąd nazwa Mons Martyrorum – Wzgórze Męczenników.
Na wzgórze można się dostać kolejką lub stromymi uliczkami i schodami. Montmartre jest najwyższym wzniesieniem w Paryżu – rozpościera się z niego wspaniała panorama miasta.
W połowie XIX wieku Montmartre stał sie ulubionym miejscem artystycznej cyganerii, z których większość żyła na granicy nędzy. Wraz ze wzrostem popularności dzielnicy, rosły także koszty utrzymania. W latach 20. XX wieku jako miejsce grupujące artystów w Paryżu większą rolę zaczął odgrywać Montparnasse.
Po I wojnie światowej na wzgórzu konsekrowano bazylikę Sacré Coeur – wspaniałą budowlę w stylu romańsko-bizantyjskim.
Niekwestionowanym centrum Montmartre jest Place du Tertre, gdzie panuje niepowtarzalny klimat budowany przez ulicznych artystów i restauracje, których ogródki zajmują większą część powierzchni.
Obok Montmartre (pomiędzy dzielnicami IX i XVIII) znajduje się Pigalle z placem o tej samie nazwie, słynnym w Polsce dzięki hasłu W Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigalle, z serialu Stawka większa niż zycie. Okolica słynie z życia nocnego i miejsc o nie najlepszej reputacji. W okolicy znajduje się także symbol nocnego życia Paryża – kabaret Moulin Rouge, otwarty w 1889 roku i funkcjonujący do dziś.
Bardzo przyjemny klimat dzielnicy, choć sporo w tym komercji… Nawet artyści czasem oczekują wynagrodzenia za zrobienie im zdjęcia przy pracy.