Warning: Declaration of All_in_One_SEO_Pack::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL) should be compatible with All_in_One_SEO_Pack_Module::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL, $post = NULL) in /wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/aioseop_class.php on line 12
 Łuk Triumfalny
Podróże » Francja, Paryż

Łuk Triumfalny

31 października 2009
Brak komentarzy Wyślij stronę Wyślij stronę

Monumentalne łuki triumfalne w formie wolno stojących bram stawiano dla upamiętnienie szczególnie ważnych osób lub wydarzeń – najczęściej zwycięskich bitew. Pierwsze budowle tego typu stawiano w starożytnym Rzymie, później łuki triumfalne wznoszono w innych krajach i epokach. Wśród budowli tego typu wzniesionych w czasach nowożytnych można wymienić Bramę Brandenburską w Berlinie i Cinquantenaire w Brukseli.

Łuk Triumfalny w Paryżu (fr. L’Arc de Triomphe) wybudowano decyzją Napoleona, który polecił go wznieść po bitwie pod Austerlitz w 1805 roku na wzór starożytnych łuków rzymskich. Budowa rozpoczęła się w 1806 roku według projektu Jean-François Chalgrina (kontynuowanego następnie przez Gousta). Prace były przerywane i ostatecznie zostały ukończone w 1836 roku pod rządami Ludwika Filipa. 15 grudnia 1840 roku przez bramę łuku przejechał kondukt żałobny ze sprowadzonymi z wyspy Św. Heleny prochami Napoleona.

Łuk ma wysokość 51m, szerokość 44,8 m i 16 m głębokości.

Na budowli umieszczono 4 reliefy: Marsylianka (Wymarsz ochotników w 1792), Triumf Napoleona, Obrona Francji przed koalicją 1814, Pokój. Cały Łuk obiega fryz przedstawiający wymarsz i powrót w chwale armii francuskiej. Na wewnętrznych ścianach uwieczniono nazwy 128 miejscowości – miejscbitew z czasów Rewolucji i Napoleona, w tym polskie: Pułtusk, Ostrołęka, Heilsberg (Lidzbark Warmiński) i Gdańsk. Uwieczniono także nazwiska ok 600 marszałków i generałów, w tym Poniatowskiego, Dąbrowskiego, Zajączka, Kniaziewicza, Chłopickiego, Sułkowskiego i Łazowskiego.

Pod Łukiem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza z Płomieniem Pamięci.

Łuk usytuowany jest na zachodnim krańcu Champs Élysées na placu Étoile (obecna nazwa Plac de Gaulle?a). W ramach Osi Historycznej Paryża Łuk Triumfalny znajduje się w jednej linii z Luwrem i Grande Arche – nowoczesnym budynkiem w dzielnicy La Défense.
słabetakie sobiedobrebardzo dobreznakomite (1 ocen, średnia: 5,00 na 5)
Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz