Podróże » Kanton Lucerna, Szwajcaria

Lucerna

5 maja 2007
2 komentarze Wyślij stronę Wyślij stronę

Lucerna (Luzern) leży w tzw. prawdziwej Szwajcarii, gdzie ponad 700 lat temu powstało państwo, w którego skład weszły trzy kantony.

Do miasta najłatwiej dostać się koleją – pociągi z Zurychu odjeżdżają co godzinę. Potężny dworzec znajduje się w samym centrum i bezpośrednio po przyjeździe sprawia wrażenie, jakby zajmował znaczącą część powierzchni miasta. Opuszczając nowoczesny budynek stacji – z zabytkową secesyjną fasadą – przekonujemy się jednak, że znaczniejsza część powierzchni miasta zajmuje Jezioro Czterech Kantonów.

Most Kapliczny

Miasto przecina rzeka Reus, której brzegi łączy 5 mostów. Najpięknieszy – Most Kapliczny (Kapellbrücke ) – pochodzi z XIV wieku. W 1993 roku – 660 lat po oddaniu obiektu do użytku – pożar strawił poważne jego fragmenty. Odbudowany kilka lat później stanowi wielką atrakcję miasta (także nocą). Pod drewnianym dachem podziwiać można reprodukcje dzieł Heinricha Wägmanna z 1614.

Kościół Jezuitów

Na południowym brzegu, w pobliżu Mostu Kaplicznego, wznosi się najstarszy (1677 r.) barokowy kościół w Szwajcarii.

Katedra

Główna katedra miasta i jednocześnie najważniejszy kościół renesansowy w Szwajcarii. Monasterium Benedyktyńskie powstało już w VIII wieku. Zniszczony pożarem w 1633 roku kościół odbudowano w 1645.

Centrum Kulturalno-Kongresowe

Nowoczesne KKL (Kultur- und Kongresszentrum) projektu francuskiego architekta Jeana Nouvela mieści między innymi trzy sale koncertowe. Szklane elewacje budynku, znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego, są podświetlane nocą.

Mury obronne

Mury miejskie (Museggmauer) chroniły miasto od strony północnej. Długie na 850 metrów fortyfikacje z basztami można zwiedzać bezpłatnie.
słabetakie sobiedobrebardzo dobreznakomite (brak ocen)
Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz

2 komentarze “Lucerna”

  1. Ramzes pisze:

    Rzeźba lwa wykutego w skale jest w rzeczywistości oszałamiająco duża. Warto wybrać się na pieszą wycieczką wzdłuż murów, a zakończyć w knajpce na kolacji (choć tanio nie jest).

  2. Kasia pisze:

    Masto świateł – piękne.