Warning: Declaration of All_in_One_SEO_Pack::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL) should be compatible with All_in_One_SEO_Pack_Module::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL, $post = NULL) in /wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/aioseop_class.php on line 12
 Les Invalides
Podróże » Francja, Paryż

Les Invalides

24 listopada 2009
Brak komentarzy Wyślij stronę Wyślij stronę

Wybudowany w latach 1670-1676 z przez Króla Słońce – Ludwika XIV kompleks budynków służył jako szpital dla inwalidów wojennych, mieszcząc kilka tysięcy osób. Autorem projektu jest Libéral Bruant. Dziedziniec mógł pomieścić nawet 6 tysięcy osób i był wzorowany na hiszpańskim Eskurialu. Frontalna fasada ciągnie sią na długość 196 metrów.

Wśród budynków w 1706 roku wzniesiono kościół projektu Julesa Hardouin-Mansarta, którego iglica wznosi się na 105 metrów. Kościół Inwalidów (Dôme des Invalides) miał pierwotnie służyć jako miejsce pochówku członków rodziny królewskiej. W roku 1840 pochowano tu jednak wywiezione z Wyspy Świętej Heleny szczątki Napoleona Bonaparte. Ciało pochowano w sześciu trumnach (z cyny, z mahoniu, dwie z ołowiu, z hebanu, z fińskiego porfiru). Sama ceremonia pogrzebowa odbyła się dopiero w roku 1861 po zakończeniu prac przy krypcie i sarkofagu.

Świątynia jest także miejscem spoczynku między innymi marszałka Ferdynanda Focha, Józefa Bonaparte (starszego brata Napoleona I) i Napoleona II.

Znajdujące się w kompleksie Muzeum Armii (Musée de l’Armée) przedstawia ekspozycje podzieloną na dwie części – pierwsza z dotyczy okresu między XIII a XVII wiekiem, druga zaś poświęcona została I i II wojnie światowej. Jest to jeden z największych na świecie zbiorów przedmiotów dotyczących wojskowości – w tym m. in. kolekcja ponad 10 tysięcy mundurów.

14 lipca 1789 roku do kompleksu Les Invalides wdarł się tłum, co stanowiło pierwszy akt przemocy Rewolucji Francuskiej. Skradziona broń została następnie wykorzystana podczas zdobywania Bastylii.
słabetakie sobiedobrebardzo dobreznakomite (brak ocen)
Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz