Warning: Declaration of All_in_One_SEO_Pack::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL) should be compatible with All_in_One_SEO_Pack_Module::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL, $post = NULL) in /wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/aioseop_class.php on line 12
 Kopuła Reichstagu
Podróże » Berlin, Niemcy

Kopuła Reichstagu

14 października 2009
2 komentarze Wyślij stronę Wyślij stronę

We wzniesionym w latach 1884?1894 według projektu Paula Wallota budynku Reichstagu kopuł wznosiła się pierwotnie na wysokość 75 metrów. Od samego początku budziła pewne kontrowersje jako element spotykany przede wszystkim w budynkach sakralnych.

Kopuła uległa zniszczeniu 27 lutego 1933 roku w pożarze Reichstagu. Następnie odbudowana miała zostać przesłonięta przez budynek Hali Ludowej (niem. Halle des Volkes), ktory miał powstać w bezpośrednim sąsiedztwie z kopułą wysoką na 290 m.

Po II wojnie światowej budynek Reichstagu znalazł się w Berlinie Zachodnim. 22 listopada 1954, rzekomo w celu odciążenia zniszczonego budynku, zdecydowano o wysadzeniu kopuły. W latach 1961?1989 w bezpośrednim sąsiedztwie Reichstagu przebiegał mur berliński.

Po zjednoczeniu Niemiec 20 czerwca 1991 Bundestag w Bonn podjął decyzje o przeniesieniu parlamentu do Berlina.

W 1993 ogłoszono konkurs architektoniczny na przebudowę budynku Reichstagu. Po licznych perypetiach i modyfikacjach projektu autorstwa Normana Fostera wzniesiono nową kopułę, stanowiącą obecnie jedną z głównych atrakcji Berlina.

Wstęp dla zwiedzających kopułę jest bezpłatny. Należy się jednak liczyć z ciągnącą się zazwyczaj przed budynkiem Reichstagu kolejką. Na znajdujący się na wysokości 24 metrów dach Reichstagu prowadzą dwie windy.

Kopuła mierzy 40 metrów średnicy i wznosi sie na wysokośc 24 metrów. Jej szacunkowa waga wynosi 1200 ton. Konstrukcja opiera się na 24 prostopadłych żebrach, rozmieszczonych co 15 stopni, i 17 poziomych obręczach rozmieszczonych co 165 cm. Całość przykryta jest szkłem o powierzchni 3 tys. m?.

Kopuła Reichstagu zapewnia dostęp naturalnego światła dziennego do sali obrad poprzez 360 luster zamontowanych do kolumny w środku budowli.
słabetakie sobiedobrebardzo dobreznakomite (4 ocen, średnia: 5,00 na 5)
Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz

2 komentarze “Kopuła Reichstagu”

  1. Digger pisze:

    To jeden z najważniejszych punktów na mapie turystycznej Berlina. Byłem i prawie zaniemówiłem, konstrukcja naprawdę robi wrażenie. Każdy musi to zobaczyć 🙂

  2. Marko pisze:

    Byłem na samej górze. Świetne miejsce – wielka przyjemność wspinać się tam po pochylonej ścieżce wzdłuż szkła. No i w spaniały widok na Berlin z samej góry.