Podróże » Górny Śląsk, Małopolska, Polska

Jura

27 maja 2005
66 komentarzy Wyślij stronę Wyślij stronę

Wyżyna Kakowsko-Częstochowska – nazywana także Jurą – to miejsce o szczególnych zaletach dla odwiedzających je turystów. Ruiny zamków (np. Olsztyn, Mirów, Bobolice), formacje skalne (np. Skałki Rzędkowickie, Góra Zborów, Brama Twardowskiego), jaskinie (np. Ostrężnik) i parki (np. Złoty Potok) to tylko niektóre atrakcje tego regionu.

Miejsca poniżej reprezentują pewien niewielki fragment Jury Krakowsko-Częstochowskiej, położony w promieniu kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów od Częstochowy. Nie są to chyba także miejsca najbardziej z Jurą kojarzone. Ojców, Maczuga Herkulesa, zamek w Pieskowej Skale, gdzie kręcono Janosika, Grota Łokietka, Tyniec, Lipowiec, Ogrodzieniec – to jeszcze trzeba zobaczyć.

Olsztyn

Zamek w Olsztynie to jedna z największych budowli warownych na dawnym pograniczu Polski i Śląska.

Do dziś zachowały się fragmenty budynków mieszkalnych, cylindryczna wieża, a także stojąca w pobliżu baszta Sołtysia.
Ruiny rozległej budowli na wzgórzu usytuowanej wśród rozrzuconych głazów (zwanych Słonecznymi Skałami) imponującą górują nad wsią.

Skałki Rzędkowickie

Okolica swoją rosnącą sławę zawdzięcza popularności sportów wspinaczkowych.

Góra Zborów

Ostańce rezerwatu przyrody nieożywionej Góra Zborów mają bardzo oryginalne kształty, czego owocem są ich nazwy: Baranek, Głowa Cukru, Czrownica, itp.
Wznoszące się ponad 100 m nad otaczający je teren wzgórze jest popularne wśród miłośników wspinaczki.


Mirów

Zamek opuszczono całkowicie w 1787 roku – wcześniej częściwo został odbudowany po zniszczeniach potopu szwedzkiego.

Ruiny zostały odgruzowane w latach 1960-1962 i zabezpieczone, ale formalnie teren nie został znacjonalizowany.

Obecnie ruiny zamku należą do miejscowego rolnika. Umieszczony na wzgórzu pozbawionym wysokich drzew jest bardzo dobrze widoczny wśród tzw. Skał Mirowskich.

Bobolice

Zamek został ulokowany na skalistym wzgórzu (360 m.n.p.m).

Ciekawostką jest, że w 1882 roku – w wyniku parcelacji – ziemię, na której znajdowały się już ruiny zamklu, otrzymała rodzina chłopska.
Obecnie zamek należy do rodziny Laseckich, która prowadzi prace archeologicznie i rekonstrukcyjne mające na celu uratowanie zabytku.

Brama Twardowskiego

Brama Twardowskiego to skała z prześwitem w kształcie ostrołukowej bramy o wysokości około 4 metrów. Nazwę zawdzięcza Zygmuntowi Krasińskiemu, przebywającemu w Złotym Potoku w 1857 roku.
Brama jest jednym z najpiękniejszych ostańców skalnych Jury.

Ostrężnik

Jaskinia Ostrężnicka we wzgórzu Ostrężnik ma sieć kanałów o długości 90 m. W jej pobliżu znajdują się dwie kolejne jaskinia w tym przechodnia i długa na 25 m jaskinia z trzema komorami.

Na wapiennej skale nad jaskinią znajdują się ruiny zamku w Ostrężniku, którego dokładna data powstania nie jest znana. Z istniejących ruin trudno odczytać zarys murów – który jest w wielu miejscach przerywany.

Złoty Potok

Od 1851 roku właścicielem posiadłości janowsko-potockich pozostawał Wincenty Kraśiński, ojciec Zygmunta. Niedługo potem rozpoczęła się budowa pałacu, stojącego do dziś nad stawem Irydion.

Ostatnia z rodu Krasińskich – Maria Beatrix – wyszła za mąż za hrabiego Edwarda Raczyńskiego, którego nazwisko jest do dziś kojarzone z pałacem.

Zygmunt Krasiński przybył do Złotego Potoku 29 lipca 1857 roku i zamieszkał z rodziną w staropolskim dworku znajdującym się w pobliżu pałacu. Dworek Krasińskich zbudowany w 1829 roku mieści obecnie muzeum.

słabetakie sobiedobrebardzo dobreznakomite (1 ocen, średnia: 5,00 na 5)
Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz

66 komentarzy “Jura”

 1. wieś pisze:

  Jura jest cudowna. Odkryłem ją w 2004 roku i od tego czasu raz a bywa że dwa razy w roku poznajemy jej tajemnice, poznajemy piękno i urok jej nieopisanych w przewodnikach zakątków. Początkowo pieszo a ostatnimi laty z siodełka roweru.Polecam wszystkim, nawet średnio sprawnym, taką formę wypoczynku. Proponuję wybrać sobie bazę (miejsce zakwaterowania) i podróżować wokół bazy (w promieniu kilkunastu kilometrów) przez np. tydzień. Oczywiście na noclegi wracamy do bazy.Potrzebna jest DOBRA mapa bo bywa że podróżujemy bez szlaku. Cudowna przygoda. Polecam. Mam 55 lat.

 2. irenka pisze:

  zapraszam do skalnego w RZEDKOWICACH na przepyszne jedzonko

 3. irenka pisze:

  Rzedkowice to piekne okolice

 4. Elik pisze:

  Piekne zdjęcia

 5. "Warszawa" pisze:

  Zdjęcia nie powiem ładne, jednak to nie to samo,co bycie tam. Na szczęście miałam okazję, aby być w Złotym Potoku na obozie. Zamek w Ostrężniku…to dopiero radość czołgać się w jaskini!

 6. Agata pisze:

  a ja mieszkam na jurze, co weekend wyjezdzam z mężem w teren i zwiedzamy, jest tu tyle nieodkrytych miejsc, ze na prawde bardzo sie ciesze, ze tu mieszkam 🙂

 7. izek pisze:

  Koniki z mirowa są najleosze

 8. polo pisze:

  piekne zdiecia cud natury

 9. greg i luki pisze:

  zdjęcia są spoxx 🙂 balibyśmy sie tak wychodzic

 10. Jura pisze:

  Zdjęcia naprawde dobre ale nie oddają tego piękna krajobrazu które fundują własne oczy. JOŁ

 11. kogut pisze:

  wyzyna jest najpiekniejsza na swiecie bo ja tu mieszkam

 12. igor ;) pisze:

  hyhy kiedyś tam mieszkałem piękna okolica ale… za duzo wieśniakó prawdę mówiąc mieszkając tam tego nie zauważałem teraz jużto wiem … uzytkownik weronka coś chyba o tym wie … hmm a co do Zawiercianek no nie wiem nie wiem czy aż ich tam tak duzo „urodzajnych” =P buziole =*

 13. marcin pisze:

  świetna strona

 14. Djcsm pisze:

  Hejo !! ja tam sobie mieszkam w poraju!! polecam HOW 😀 jest tam zajefajnie!! nic tylko jachting 😀 czysty sport i zabawa:D no i jak jest fajnie 😀 i nam hale sportowa buduja 😀 i mamy stunterow skuterowych 😀 ja i ze 4 kumpli narazie zaczynamy ale cos z tego bedzie 😀 hehe.. pozdrawiam turystow !!!

 15. truskaweczka pisze:

  o Bobolicach moglibyście dać więcej fotografii !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 16. Ula pisze:

  Witam , bardzo zachecam wszytkich do zwiedzenia tych terenow – szcegolnie Zloty Potok i okolice. Tylko prosze was- szanujcie to miesce podczas odwiedzin. Mieszkam w Zlotym Potoku (Palac Raczynskich itp) i musze z przykroscia przyznac ,ze zwiedzajacy strasznie niszcza nasze zabytki i formacje naturalne. Pozdrawiam

 17. Venom pisze:

  Na jurę przybywam juz od 10 lat , zawsze latam, to moje miejsce na ziemi pełne tajemnic , średniowiecznego klimatu,oraz ducha dawnych słowiańskich przodków. Mam nadzieję że jeszcze nie jeden miecz stepie na skałach Doliny Kobylańskiej.

 18. rodaczka 14 pisze:

  moim zdaniem nie mozemy ocenac czegos po zdieciach bo nawet najgorsze miejsca moga sie wydawac piekne to zalezy od zdiecia porownajcie wlochy i polske

 19. Patka pisze:

  hej widzec ze duzo osob mieszkajocycj w okolicach ja tez jetsem z Myszkowa

 20. siude pisze:

  wspaniałe zdjęcia !! stronę znalazłem dzięki „Komputer Świat”. Jest naprawdę godna polecenia.

 21. basik pisze:

  Jadę tam za tydzień zabieram rower i nie mogę znajść strony ze szlakami rowerowymi.strona jest piekna i zachęcająca.

 22. wszusia:) pisze:

  A ja jutro jadę do Olsztyna z przyjaciółmi:) Tam jest po prostu pięknie:* Pozdrawiam:) Jestem z Częstchowy więc moge tam jechać kiedy chcę:D

 23. zibi pisze:

  Jest pieknie a raczej cudownie polecam starym imlodym obojetnie jaka pora roku

 24. rysiek pisze:

  mając 12 lat byłem zafascynowany tymi ruinami mając 44 lata dalej jestem ale szkoda że to niszczeje i nic się nie robi w tym celu.

 25. tomek pisze:

  Przepiękna grafika. Jadę tam to wszystko zobaczyć na własne oczy!

 26. Olimpia pisze:

  Jadę tam 3 lipca na kolonie!!! chyba będzie ODJAZDOWO!!!!!!Napisz jak tam jest!!!! Podam email>>>>>>>>>>>

 27. smyk pisze:

  Cześć wszytskim!!!!!!!!!!!!! Ja mieszkam w Woźnikiach i również tam byłam.Tam jest tak wspaniale!!!

 28. babuliniec pisze:

  a ja tam mieszkam i strasze 😛

 29. Marzena pisze:

  Wczoraj stamtąd wróciłam.. zdjęcia są piękne ale rzeczywistość fantastyczna.. polecam każdemu !!!

 30. Ania pisze:

  Byłam już na wycieczce tam i było super

 31. jakas pisze:

  fajnie jest ale mało piwa, a ja lubię dużo wypić!!! wogóle alkohol jest ok, taki smaczny i wogóle, yo

 32. monika pisze:

  jura jest przepiekna wiem bo mieszkam na jej szlaku czyli w żarkach koło pieknego Leśniowa gdzie znajduje sie klasztor paulinów cudowne żródełko sa to okolice przewodziszowic-gdzie znajduje sie zamek i wiele innych skałek troche dalej jes mirów i bobolice złotu potok tu jest poprostu prepieknie

 33. Asia pisze:

  byłam tam i jest super

 34. Roman pisze:

  byłem ponad dwadzieści lat temu i zawsze wspomienia sąmiłe igdybym miał okazje wrócił bym podziwiać te widoki

 35. Żaneta >< pisze:

  jade tam za niedlugo na wycieczke trzydniowa …. bede mogla sie podniecac tymi urokami :p

 36. pisze:

  a ja mieszkam w Myszkowie i mam blisko do zamków i ruin znajdujących się na jurze.Wszystkie zwiedziłam i polecam tutaj przyjechać:)

 37. .:::MiLu$kA:::. pisze:

  HeH byłam tam 3 dni temu na 2 dni…mam wiele zdjeć itp.ale mam tesh wiele sińców i zadrapań.Jaskinie są piękne…szczególnie jak trzeba sie czołgać po wodzie i kamieniach:]wlk.pzdr.warto zwiedzić Jure:)

 38. ewka pisze:

  tam jest poprostu super (interesuje sie tym)

 39. Piotr pisze:

  witam tez uwazam ze jura jest bardzo si prosbe mam pisze prace mgr na temat jury i i mam zapotrzebowanie na jak najwieksza ilosc roznych folderow i lifletów z tamtych rejonow poprostu zbieram materialy na prace. zaplace z a przesylke moj kontakt gg 3173267

 40. Jacek pisze:

  chciałbym bardzo tam pojechać , może się uda?

 41. zuzia pisze:

  konie i ludzie w mirowie są fantastyczni wiem bo jeżdże tam!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! polecam tą stajnie

 42. Dorota pisze:

  wspinalam sie w jurze krakowsko częstochowskiem i naprawdę jest śliczna okolica zdobywałam szczyty a w tym roku niestety mnie nie bedzie:( ale muyslę że kiedyś się pojawie w tej jurze krakowsko częstochowskiej. mój mail: dorotakunecka@interia.pl

 43. Kasia pisze:

  Cudowne i magiczne miejsce. Objechaliśmy rowerami wszystko co sie dało, niejednokrotnie wspionając sie z nimi pod górę, celem zobaczenia fantastycznych riun. I wracamy tam kiedy się da. teraz znów w maju…z 9-cio miesięczną córcią.

 44. ASIA pisze:

  A zdjęcia są fantastyczne:)

 45. ASIA pisze:

  A ja sie tam wybieram, moze ktos mi poradzi jaka miejscowość/wioskę wybrać żeby jak najlepiej odpoczac i jak najwięcej zobaczyć!!!Pozdrawiam

 46. aga pisze:

  warto jeszcze dodac ze w Złotym Potoku jest stadnina koni i źródła z których można nalac sobie wody jest tez wiele roslin zagrozonych wyginięciem a także mikroorganizmów i ślimaków

 47. aga pisze:

  jura jest swietna!! warto pojechac nie ma sie nad czym zastanawiac tylko wsiasc w jakis przewoz i w droge!!!!!!

 48. trol pisze:

  szkoda ze tak mało zdjęć ze wspinaczki a reszta zdjęć super

 49. Miro pisze:

  Już niedługo będziemy się cieszyć urokami Mirowa i Bobolic. Właściciel zamku Bobolickiego zamierza bowiem niestety kupić także zamek w Mirowie, co nic dobrego wróżyc nie może (sądząc po koszmarnej rekonstrukcji wieży bramnej w Bobolicach). Gorsze jest to, że na terenie Wspólnoty Gruntowej Mirowa – obecnego właściciela zamku, zamierza wybudować – o zgrozo – hotel typu Gołębiewski na 2000 miejsc. Jeżeli tak się stanie, to miejsce to zostanie bezpowrotnie zniszczone. Przerażony mieszkaniec Mirowa

 50. dagmara pisze:

  a ja mieszkam w czestochowie i moge sobie jechac do olsztyna kiedy bede chciala.;-0

 51. Kasia pisze:

  spoks :)!!!!!!!

 52. ryszard pisze:

  strona super zdjęcia gucio ,tydzien temu byłem w Ogrodzieńcu opsypany zamek sniegiem jest cudny.Musze jechac 300km żeby go zobaczyć podziwiać i marzyć zachęcam warto.

 53. weronka pisze:

  ja też mieszkam na jurze ale nie w zawierciu tylko w żerkowicach. kolo mojego domu znajdyje się przepiękna skała-okiennik wielki. Zachęcam miłośników wspinaczki

 54. anuśka pisze:

  jura jest boska, te zdjęcia przywołały mi cudne wspomnienia sprzed kilku lat kiedy to byłam na obozie w tych cudnych miejscach. NIgdy niezapomną czołgania się po jaskiniach, jeśli ktoś ma możliwość i odrobinę odwagi to polecam, przezycia nei do zastąpienia kiedy jestes praktycznie odciętym człowiekiem od świata i czołgasz się po kamieniach i uważąsz ęby głowy nie podnieść bo możesz dostać w nią skałą… eh cudowne wspomnienia wszystko bym mogła dać aby na nowo przeżyc to wszystko!!

 55. Roxana pisze:

  Miło że ktoś docenił naszą „jurkę” =] jest co oglądać i naprawdę warto tu przyjechać ( a jaka woda smaczna =P ) Polecam skałki jako najlepszą metodę na chandrę wszystkim miłośnikom przyrody. Dodatkową atrakcją dla panów są niezwykłej urody mieszkanki Zawiercia i okolic =D Pozdrawiam i życze udanych zdjęć przez cały rok =*

 56. *~ gos!ulaaa pisze:

  a ja tu mieszkam =”) dokładnie w zawierciu.. ale mam tam dom =”)

 57. wika pisze:

  Fantastycznie zrobiona strona.Gratuluję.Wybieramy się latem na wycieczkę szkolną i to , co tu znalazłam,bardzo mi sie przyda.Super.

 58. sabina pisze:

  piekne zdjecia chcialabym tam kiedys pojechac naprawde widac,ze góry przyciagaja ludzi

 59. PIOTREK pisze:

  ZDJĘCIA SĄ SUPER HCIŁBYM TAM TAM POJEHAĆ

 60. Magda pisze:

  Zdjęcia są przepiękne !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 61. piotr pisze:

  jest co zobaczyc

 62. macio pisze:

  niezłe

 63. Ewa pisze:

  są wspaniałe !!

 64. Malgosia pisze:

  a ja będe już 10 sierpnia chodzić po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej:D

 65. Wojtek (w34) pisze:

  zdjęcia zacne