Podróże » Hanoi, Wietnam

Hanoi

1 kwietnia 2012
2 komentarze Wyślij stronę Wyślij stronę

Po raz pierwszy Hanoi zostało stolicą Wietnamu w 1010 roku. Miasto rozwijało się intensywnie także wówczas, gdy w 1802 stolica cesarstwa została przeniesiona do Hue. Po wycofaniu się Francuzów Hanoi ogłoszono stolicą Wietnamu w 1954 roku i pozostaje ją nadal po zakończeniu wojny i zjednoczeniu Wietnamu.

Hanoi najczęściej kojarzone jest z nieustannym, głośnym ze względu na wszechobecne klaksony i z pozoru chaotycznym ruchem ulicznym.

W samym sercu miasta znajduje się jezioro Hoan Kiem, a na nim wyspa z pagodą Ngoc Son, do której prowadzi Most Wschodzącego Słońca. Na jeziorze znajduje się także Thap Rua (Żółwia Wieża) szczególnie atrakcyjnie podświetlona nocą.

Stare miasto Hanoi to plątanina zatłoczonych uliczek, których nazwy pochodzą od rzemiosł uprawianych przez mieszkających przy nich mistrzów.

W dzielnicy Dong Da znajduje się Van Mieu (Świątynia Literatury) oraz Quoc Tu Giam – pierwszy uniwersytet Wietnamu. Zabytkowe obiekty stanowią wspaniały zabytek ilustrujący chińskie wpływy w architekturze stolicy.

Szczególny charakter ma mauzoleum Ho Chi Minha. Aby zobaczyć zabalsamowane zwłoki założyciela Komunistycznej Partii Indochin, należy w odpowiednio schludnym ubraniu odczekać w kilkukilometrowej kolejce i przejść szereg kontroli bezpieczeństwa. Wnoszenie jakichkolwiek urządzeń – jak aparat czy telefon – jest zabronione.

Do często odwiedzanych atrakcji kulturalnych Hanoi należy teatr teatr lalek na wodzie, znajdujący się w okolicach jeziora Hoan Kiem.
Hanoi jest bardzo dobrą bazą dla wycieczek do zatoki Ha Long i Sa Pa w górach.

Przeczytaj relację z podróży do Wietnamu:
słabetakie sobiedobrebardzo dobreznakomite (1 ocen, średnia: 5,00 na 5)
Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz

2 komentarze “Hanoi”

  1. Maria pisze:

    Byłam w Hanoi. Nigdy nie zapomnę tego hałasu. Świetne miasto, no i ten ruch motorowerowy… wszędzie.

  2. Tania pisze:

    Hanoi to wspaniale miasto z hałasem przez całą dobę.