Handel przy dawnym hipodormie
Historia hipodromu w Stambule sięga 203 roku, kiedy Septymiusz Sewer rozpoczął jego budowę. Konstnantyn Wielki rozbudował cyrk, gdzie odbywały się wyścigi rydwanów. Czasy świetności hipodromu trwały tysiąc lat. W 1204 roku, gdy Konstantynopol został zdobyty przez Krzyżowców, hipodrom – podobnie jak cały Stambuł – był regularnie grabiony.
W późniejszych latach kamień z hipodromu wykorzystano między innymi do budowy Błękitnego Meczetu, a hipodrom zmienił nazwę na At Meydans (Koński Plac).
Obecnie hipodrom i jego okolice – z parkami przy Błękitnym Meczecie i Hagia Sofia – to miejsce, w którym kwitnie handel pamiątkami i wszelkiego rodzaju jedzeniem.
Przestrzeń między Błękitnym Meczetem i Hagia Sofia oraz okolice hipodromu to najbardziej oblegana przez turystów część miasta. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się także wiele hoteli i pensjonatów (można znaleźć na trivago), które dają możliwość poznania prawdziwego klimatu miasta – jak choćby śpiewy muezzina nagłaśniane z Błękitnego Meczetu, rozlegające się 5 razy dziennie. Jeżeli nasz nocleg jest stosunkowo blisko – mamy zapewnione budzenie o świcie.
Fotorelacja na pewno zachęca do odwiedzenia tych zakątków. Gratuluję, a zarazem zazdroszczę tych wszystkich podróży.