Warning: Declaration of All_in_One_SEO_Pack::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL) should be compatible with All_in_One_SEO_Pack_Module::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL, $post = NULL) in /wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/aioseop_class.php on line 12
 Gniezno
Podróże » Polska, Wielkopolska

Gniezno

30 sierpnia 2011
1 komentarz Wyślij stronę Wyślij stronę

Historyczna pierwsza stolica Polski leży w województwie wielkopolskim i jest obecnie siedzibą powiatu gnieźnieńskiego.

Od końca VII wieku na terenach obecnego Gniezna istniała osada plemiennego państwa Polan. Za czasów Mieszka I gród został zmodernizowany i był siedzibą pierwszych władców piastowskich. W 1000 roku W Gnieźnie odbył się zjazd, w którym uczestniczyli Bolesław Chrobry i Otton III. Wówczas świątynię wybudowaną za Mieszka I wyniesiono do rangi katedry. W 1025 w Gnieźnie koronowano Bolesława Chrobrego.

Prezbiterium katedry gnieźnieńskiej jest najstarszą częścią świątyni, w którym znajduje się złocona konfesja z relikwiami Św. Wojciecha.


W wewnętrznym portalu południowej kruchty archikatedry w Gnieźnie znajdują się Drzwi Gnieźnieńskie – zabytek romańskiej sztuki odlewniczej. Wykonano je za panowania księcia Mieszka III Starego. Skrzydła są różnej wielkości i zawierają po dziewięć kwater z płaskorzeźbami.
słabetakie sobiedobrebardzo dobreznakomite (1 ocen, średnia: 5,00 na 5)
Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz

1 komentarz “Gniezno”

  1. Anna pisze:

    Przepiękne, profesjonalnie zrobione zdjęcia, ukazujące styl w którym została wybudowana archikatedra zachęcają do zwiedzania tego historycznego miejsca.