Podróże » Mazowsze, Polska

Czerwińsk nad Wisłą

16 czerwca 2010
Brak komentarzy Wyślij stronę Wyślij stronę

Wieś jest siedzibą gminy Czerwińsk nad Wisłą, w której skład wchodzi 37 sołectw.

Pierwsze wzmianki o Czerwińsku pochodzą z 1155 roku, z bulli papieża Hadriana IV, dotyczącej znajdującego się tutaj klasztoru kanoników regularnych. W historii jest jeszcze co najmniej kilka istotnych wydarzeń historycznych związanych z Czerwińskiem. W 1410 roku w okolicach Czerwińska Wisłę przekraczały wojska polskie, mające następnie wraz z wojskiem Litwy uderzyć na Krzyżaków. Dwanaście lat później (1422 r.) król Jagiełło w czerwińsku wydał jeden z przywilejów szlacheckich.

Czerwińsk – podzielony na dwie części: wschodnią biskupią i zachodnią klasztorną – otrzymał prawa miejsce w 1373 i 1582, niezależnie dla każdej z części. W 1526 roku Czerwińsk wcielono do Królewstwa Polskiego, w 1795 stał się częścią Prus, a w 1815 należał do Królestwa Kongresowego. W 1870 rku definitywnie utracił prawa miejskie.

W 1647 roku znajdujący się w klasztorze obraz Matki Boskiej Czerwińskiej uznano za cudowny

Znajdujący się w Czerwiński kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny pochodzi z połowy XII wieku jest cennym zabytkiem architektury romańskiej, choć późniejsze jego przebudowy wzbogaciły go o elementy barokowe i gotyckie.
słabetakie sobiedobrebardzo dobreznakomite (1 ocen, średnia: 4,00 na 5)
Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz