Podróże » Geldria, Holandia

Cmentarz wojenny w Arnhem

19 września 2009
5 komentarzy Wyślij stronę Wyślij stronę

Jedno z głównych miast prowincji Geldria znane jest przede wszystkim z bitwy, która odbyła się na początku września 1944 roku – kiedy to aliancka ofensywa traciła impet, a niemieckie oddziały na granicy Holandii skutecznie powstrzymywały ataki.
Marszałek Montgomery opracował nieszablonowy plan operacji Market Garden, która miała polegać na opanowaniu z powietrza mostów na liczącym 100 kilometrów odcinku drogi od granicy belgijskiej przez Eindhoven, Nijmegen do Arnhem. W tym samym czasie kolumna pancerna miała szybkim marszem przekroczyć tą drogą Ren w Arnhem.

Walki rozpoczęto 17 września, kiedy to do boju ruszyły oddziały amerykańskich 82. i 101. Dywizji Powietrznodesantowych. Niemcy wysadzili jednak w powietrze most w rejonie Eindhoven i stawiali silny opór broniąc mostu w rejonie Nijmegen. Kolumna pancerna została zatrzymana na drodze, zwanej później Szosą do Piekła (Hell’s Highway).

W walkach toczonych w Arnhem wzięła udział Samodzielna Brygada Spadochronowa gen. Stanisława Sosabowskiego, tracąc 342 ludzi (w tym 93 poległych).

Operacja zakończyła się klęską aliantów. W operacji Market Garden – największej bitwie II wojny światowej z udziałem wojsk powietrzno-desantowych – zginęło, zaginęło lub zostało ciężko rannych około 17 tys. żołnierzy alianckich. Podczas ostatniej narady poprzedzającej operację generał Frederick „Boy” Browning wypowiedział słowa: Obawiam się, że idziemy o jeden most za daleko. Zdanie to zaistniało później jako tytuł książki i głośnego filmu poświęconego operacji Market Garden.


Cmentarz wojskowy znajduje się 8 km od centrum Arnhem w rejonie Oosterbeek. Pochowano tu 1748 żołnierzy poległych w bitwie o Arnhem – w tym 1393 Brytyjczyków i 73 Polaków – żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego.
słabetakie sobiedobrebardzo dobreznakomite (brak ocen)
Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz

5 komentarzy “Cmentarz wojenny w Arnhem”

 1. Zbigniew pisze:

  Bohaterowie tam spoczywający otoczeni są niesamowita troska. Cmentarz wzorowo zadbany, często na polskich grobach są świeże kwiaty lub znicze. Miałem zaszczyt składać wieniec w hołdzie poległym z gen. Głuszczykiem oraz ppłk Riemenschneiderem (Komendant rezerwistów z Munster) oraz delegacją z Polski w składzie Maria i Antoni Biszczakowie, Mirosława i Lucjan Walkowiakowie, Maria i Zbigniew Galikowie, ppłk Stefanem Mu
  Muszyńskim, płk Leszkiem Kędrą i innymi…..
  Namacalny dowód, że ich krew nie została przelana na marne!
  Cześć Ich pamięci

 2. Marcin pisze:

  Byłem dziś.Dziękuje wszystkim poległym za t ze jestesmy.

 3. Barbara pisze:

  Byłam osobiście w tym roku na tym cmentarzu i jestem pełna podziwu dla ludzi opiekujących się tym miejscem. Jest bardzo zadbany.

 4. Andrzej pisze:

  wybieram się do Arnhem i odwiedzenie tego miejsca jest dla mnie bardzo ważne.Chwała bohaterom!

 5. Andrzej pisze:

  08.09.2011r.

  Na zawsze w pamięci !!!