Podróże » Berlin, Niemcy

Brama Brandenburska

14 października 2009
1 komentarz Wyślij stronę Wyślij stronę

Zaprojektowana przez Carla Gottharda Langhansa Brama Brandenburska (Brandenburger Tor) jest niewątpliwie jednym z symboli Berlina.

Historia bramy sięga roku 1973, kiedy powstała brama miejska, w ramach berlińskiego muru celnego, na drodze do Brandenburga. Wraz z rozbudową muru celnego, zbudowano nową bramę, która miała upamiętniać Fryderyka II. W 1793 roku u szczytu Bramy Brandenburskiej ustawiono figurę kwadrygi powożonej przez Nike (Wiktorię).

Napoleon po bitwie pod Jeną-Auerstedt przewiózł kwadrygę do Paryża, gdzie jednak nie została umieszczona na stałe z powodu jego obalenia. Powrót kwadrygi do Berlina miał miejsce w 1814 roku. W ramach renowacji orzeł pruski otrzymal kolejny symbol władzy – zaprojektowany przez Karla Friedricha Schinkela Żelazny Krzyż.

Po likwidacji muru celnego, w latach 80. XIX wieku istniejące bramy miejskie Berlina zostały zlikwidowane – za wyjątkiem istniejącej do dziś Bramy Brandenburskiej. Odbudowa została ukończona 14 grudnia 1957 – zrezygnowano jednak z orła i Żelaznego Krzyża jako symboli pruskiego militaryzmu.

13 sierpnia 1961 Brama znalazła się w bezpośrednim sąsiedztwie muru berlińskiego, przez co dostęp do niej był praktycznie niemożliwy (za wyjątkiem oficjeli ze strony NRD i służb granicznych). po upadku muru berlińskiego – 22 grudnia 1989 – odbyło się uroczyste otwarcie Bramy Brandenburskiej. W ramach późniejszych prac renowacyjnych oddano kwadrydze Żelazny Krzyż i orła.

Brama Brandenburska jest wysoka na 26 m, szeroka na 65,5 m i głęboka na 11 m. Wybudowano ją w stylu wczesnoklasycystycznym z piaskowca łabskiego, który wydobywała berlińska firma kamieniarska Zeidler & Wimmel. Jako zabytek znajduje się na niemieckich rewersach monet 10, 20 i 50 eurocentów jako symbol zjednoczenia państwa niemieckiego. W bramie jest pięć przejazdów, z których środkowy jest odrobinę szerszy od innych, oraz dwie przybudówki. Po obu stronach stoi po sześć 15-metrowych kolumn w stylu doryckim z jońskim rowkowaniem. Bazy kolumn mają średnice 1,75 m.
słabetakie sobiedobrebardzo dobreznakomite (2 ocen, średnia: 4,00 na 5)
Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz

1 komentarz “Brama Brandenburska”

  1. BerlinTravel pisze:

    Odwiedziłem w tym roku Berlin. Po wycieczce stworzyłem przewodnik http://berlintravel.pl . Możliwe, że komuś się przyda.