Podróże » Hiszpania, Katalonia

Barcelona

6 lutego 2011
1 komentarz Wyślij stronę Wyślij stronę

Sposobów na poznanie Barcelony może być wiele. Można spokojnie rozpocząć od spaceru po najsłynniejszej ulicy miasta – La Rambla – prowadzącej do wielkiego i nowoczesnego portu w Barcelonie.

La Rambla Mim na La Rambla Bazar La Boqueria La Boqueria Wzniesiony z okazji Wystawy Światowej w Barcelonie (1888r.) pomnik upamiętniający miejsce powrotu Krzysztofa Kolumba z jego pierwszej odkrywczej wyprawy do Indii Zachodnich

Warto odwiedzić stare miasto i Camp Nou – świątynię katalońskiego futbolu.
Miasto można zwiedzać śladami Antonio Gaudíego, których w mieście jest bardzo wiele.

Antonio Gaudi
Jednym z najbardziej znanych dzieł tego wybitnego architekta jest Casa Milà – kamienica nazywana przez  mieszkańców Barcelony La Pedrera, co znaczy kamieniołom. Projekt budynku praktycznie nie wykorzystuje linii prostych, a jego zdobione kominy znajdują się niemal na każdej widokówce z Katalonii.

Casa Milà znajduje się na rogu ulic Passeig de Grácia i Provença, w środkowej części Barcelony. Kominy Casa Mila Dach kamienicy La Pedrera

Innym niezwykle rozpoznawalnym projektem Gaudiego jest Park Güell – w założeniu osiedle dla zamożnych, obecnie wspaniały park z charakterystyczną, ciągnącą się wiele metrów, ławką.

Schody wejściowe z trzema wysepkami Gzyms tarasu stanowi bardzo długą ławkę Na 86 kolumnach wznosi się taras ze słynną ławką

Sagrada Familia

Widokowi najwspanialszego i nigdy niedokończonego projektu Antonio Gaudiego – kościoła Sagrada Familia – towarzyszą dźwigi budowlane. I to się nie zmieni co najmniej do roku 2026, kiedy to planowane jest zakończenie budowy.

Sagrada Familia od strony Fasady Narodzenia Pańskiego Sagrada Familia od strony Fasady Męki Pańskiej Fasada Męki Pańskiej nocą Widok z wieży świątyni Sagrada Familia widziana z dachu Katedry w Barcelonie

Zakończono jednak prace we wspaniałym wnętrzu kościoła Sagrada Familia, a 7 listopada 2010 papież Benedykt XVI konsekrował kościół.

Wnętrze świątyni Sagrada Familia Wnętrze świątyni Sagrada Familia Sklepienie świątyni Sagrada Familia

Katedry w Barcelonie

Książka Ildefonso Falconesa zatytułowana właśnie Katedra w Barcelonie przedstawia historię budowy kościoła Santa Maria del Mare.

Kościół Santa Maria del Mar Sklepienie kościoła Santa Maria del Mar Wnętrze kościoła Santa Maria del Mar

Jednak rolę faktyczną katedry – siedziby arcybiskupstwa Barcelony – pełni Katedra Świętej Eulalii.

Katedra w Barcelonie Grób Świętej Eulalii Katedra Św. Eulalii

FC Barcelona

Miłość mieszkańców Barcelony do piłki nożnej można zrozumieć na Camp Nou – największym stadionie piłkarskim w Europie. Obiekt jest udostępniony zwiedzającym. Oprócz podziwiania samego boiska z różnych miejsc – w tym z ławki trenerskiej przy murawie i stanowisk komentatorskich na najwyższej kondygnacji – wycieczka obejmuje szatnię, pokoje gościnne i boiskową kaplicę.

Trybuny Camp Nou Szatnia FC Barcelona na Camp Nou

Wspaniałą historię klubu można poznać w muzeum FC Barcelona, a przystadionowy sklep – w zasadzie supermarket – oferuje wszelki możliwe stroje i gadżety z logo klubu z Katalonii.
słabetakie sobiedobrebardzo dobreznakomite (4 ocen, średnia: 4,75 na 5)
Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz

1 komentarz “Barcelona”

  1. Anita pisze:

    Piękne i wspaniałe miaso!