Podróże » Belgia, Bruksela

Atomium

7 lipca 2009
2 komentarze Wyślij stronę Wyślij stronę

Model kryształu żelaza powiększonego 165 miliardów razy został zbudowany w 1958 roku z okazji wystawy światowej według projektu a André Waterkeyna. Ma 103 metry wysokości i waży 2400 ton.

Początkowo planowano demontaż obiektu po zakończeniu wystawy, jednak z planów zrezygnowano, a w latach 2003-2006 Atomium zostało poddane gruntownej renowacji. Zmieniono między innymi pokrycie sfer z aluminium na stal nierdzewną.

Każda ze sfer ma 18 metrów średnicy i 240 m2 powierzni. 5 sfer udostępniono zwiedzającym. Mieszczą się w nich sezonowe wystawy, restaruacja, bufet, sala zabaw dla dzieci, a najwyżej położona stanowi platformę obserwacyjną. Wnętrza kul zostały zaprojektowane przez architektów André i Jean’a Polak.


Kule – atomy – połączone są ze sobą 20 rurami o średnicy 3 metry każda i dlugości od 18 do 23 metrów. Mieszczą się w nich schody – także ruchome – a na sam szczyt prowadzi winda, poruszająca się z prędkością 5 metrów na sekundę.

Atomium znajduje się na przedmieściach Brukseli w dzielnicy Laeken. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdujš się miedzy innymi tereny targowe Brussels Expo i Mini Europa – park prezentujący w miniaturze najbardziej znane budowle krajów członwoskich Unii Europejskiej (Polskę reprezentują gdańskie: Dwór Artusa, pomnik Neptuna i pomnik Trzech Krzyży).

W pobliżu znajduje się także Stadion Króla Baudouina I wzniesiony na gruzach stadiony Heysel, na którym w 1985 roku w wyniku zamieszek podczas meczu Pucharu Europy Juventus Turyn – Liverpool F.C. zginęło 39 osób.

Obiekt jest chroniony prawami autorskimi zarządzanymi przez spadkobierców projektanta, które wygasną 4 października 2075. Ich publikacja wymaga odpowiedniej zgody. Możliwe jest jednak prezentowanie zdjęć w rozdzielczości nie większej niż 600 pikseli bez konieczności ponoszenia opłat pod warunkiem zamieszczenia informacji ? SABAM 2009 – asbl Atomium vzw.

(c) SABAM 2009 – asbl Atomium vzw – Andrzej Szewczyk
słabetakie sobiedobrebardzo dobreznakomite (6 ocen, średnia: 4,33 na 5)
Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz

2 komentarze “Atomium”

  1. Jolanta pisze:

    Piękny. Jest jednym z elementów charakterystycznych Brukseli. znany każdemu, choć nie każdy wie, gdzie się znajduje. Fajny, ciekawy wpis. Pozdrawiam

  2. Kasia Waliszek pisze:

    Fajnie duzy ten atom. Niesamowita konstrukcja z wind i schodami pomiędzy kuleczkami.